تفاوت پوست طبیعی و مصنوعی در ساخت دف

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

دف سازی دایره ای شکل می باشد که در دسته سازهای کوبه ای قرار می گیرد. این ساز از یک لایه پوست تشکیل می شود که هم از جنس پوست طبیعی و هم از جنس پوست مصنوعی ساخته می شود. هر کدام از این جنس ها خاصیت و مزایای خاصی دارند که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تفاوت پوست طبیعی و مصنوعی در ساخت دف آشنا شوید. با ما همراه باشید.

دف

پیش از ورود اسلام به ایران، دف‌نوازی در این سرزمین رواج داشته است، با ورود اسلام، صدای دف برای سالیان طولانی به گوشه‌ی خانقاه و همچون لالایی برای درویشان تبدیل شد. تا اینکه در دوران معاصر و به مدد نوازندگانی چون محمدرضا لطفی و بیژن کامکار، صدای این ساز، باری دیگر در سرزمین ایران طنین‌انداز و به سازی محبوب در بین همگان تبدیل گشت.

دف ها از نظر ساختمان ظاهری به هفت دسته تقسیم میشوند: دف مربع، دف مستطیل، دف مستدیر با حلقه، دف مستدیر با زنگوله، دایره زنگی، دف دورویه، دف بی پوست همراه با زنگ

ساختمان دف چگونه است؟

بهترین نوع دف، دف های هستند که از پوست حیوانات و در فصل بهار ساخته میشوند. بدنه دف از چوب است که روی آن پوست حیوانات و یا پلاستیک کشیده شده و با گل میخ محکم میشود. به طور کلی ساز دف از چهار بخش؛ کلاف اصلی، پوست، حلقه‌ها، گل‌میخ‌ها تشکیل میشود که در کنار هم، سازی اینچنین خوش نوا را تولید میکنند.

تفاوت پوست طبیعی و مصنوعی در ساخت دف

تفاوت پوست طبیعی و مصنوعی در ساخت دف

پوست در این ساز نقش مهمی را ایفا میکند. ساخت این ساز با پوست مصنوعی مزایای خود را دارد از جمله اینکه:

ضخامت سطح پوست دف یک دست است.

کوک ثابت دارد.

کشش و مواد سازنده در کل پوست یک دست و یکنواخت است.

به دلیل اینکه رطوبت را جذب نمیکند در نتیجه تغییر حالت هم نمیدهد.

بوی نا مطبوع ندارد.

توسط باکتری‌ها و میکروب‌ها تجزیه نمیشود.

ارزش ساز به دلیل عدم افت کیفیت پوست آن افت نمیکند.

کمانه به دلیل کشش یک سان پوست تاب برنمیدارد.

کوک در هنگام اجرا تغییر نمیکند.

برای ساختن دف با پوست حیوانات معمولا از حیواناتی چون گوسفند، بز، آهو و میش استفاده میشود. برای اینکار پوستی مناسب تر است که کهنه باشد. برای فهمیدن اینکه آیا پوست کهنه است یا خیر، میتوانید به آن آب بزنید اگر از آن بوی نامطبوع ساطع نشود، پوست کهنه است.پوست باید تمام سطح ان یکسان باشد برای دباغی پوست نباید از موادی همانند آهک که در صنایع چرم سازی به کار می‌رود، استفاده شود. پوست دف را نباید خیلی گرم کرد چرا که امکان پاره شدن و اسیب دیدنش وجود دارد. در آخر باید اضافه کنیم که هیچوقت دف را بر روی آتش (حرارت مستقیم ) گرم نکنید بلکه از افتاب یا تشک برقی استفاده کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.