تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ساز گیتار یکی از سازهای مهم و محبوبی است که تقریبا در انواع سبک موسیقی کاربرد دارد. از نظر ویژگی گیتار دارای انواع مختلفی است که همین ویژگی های متفاوت طیف استفاده از این ساز را بالا میبرد. گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک از انواع مدل گیتار هستند که درادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به تفاوت گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک پرداخته ایم.

آشنایی با گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

ساز گیتار کلاسیک (classic guitar  ) :

از مرسوم ترین انواع گیتار در ایران ، گیتار کلاسیک می باشد . ساختار این گیتار از ۳ سیم نایلونی و ۳ سیم ابریشمی ، که با سیم پیچ فلزی پیچیده شده تشکیل می شود .

صدای آن نسبت به انواع دیگر گیتارها نرم تر و لطیف تر است و نوازندگی با آن به دلیل جنس سیم ها نسبتا راحت تر می باشد.

در سبک نواختن با گیتار کلاسیک می توانید قطعات سبک و ملودی بنوازید . در واقع ملودی نوازی و آژیر نقش اصلی در گیتار کلاسیک را دارند . گیتار کلاسیک به عنوان ساز تک نواز هم نیز شناخته می شود.

گیتار آکوستیک ( Acoustic guitar ) :

این ساز تقویت کننده ندارد و صدای آن را جز بدنه اش تشدید نمی کند ، صدای سیم ها در بدنه چوبی تو خالی آن تقویت می شود .

جنس سیم های گیتار آکوستیک فلزی می باشد و کاسه صدای بزرگ تری دارد . سبک نواختن گیتار آکوستیک موسیقی های راک ، کانتری و بلوز می باشد .

 تنوع اجرا در گیتار آکوستیک از انواع دیگر بیشتر است و می توانید برای نواختن از هر سبکی استفاده کنید که به اصطلاح به آن ساز چند کاره می گویند . در واقع سیم های استیل آن می باشد که این چنین قدرتی را به این ساز می دهد .

دسته گیتار آکوستیک باریکتر می باشد ، تکنیک هایی که با ساز کلاسیک نمی شود اجرا کرد ، با این نوع گیتار به راحتی اجرا می شود .

تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

شناخت تفاوت ها:

در نگاه اول گیتار آکوستیک و کلاسیک شبیه هم به نظر می رسند، اما در صدا و طراحی تفاوت های چشم گیری دارند.

بدنه

گیتارهای کلاسیک نسبت به گیتارهای آکوستیک دارای بدنه بسیار متفاوتی هستند. بدین گونه که گیتار کلاسیک نسبت به گیتار آکوستیک کوچکتر است و فرو رفتگی دو طرف بدنه ی گیتارها که به ( کمر ) معروف است در گیتارهای کلاسیک باریکتر می باشد به همین دلیل نواختن با این گیتار آن هم در حالت نشسته راحت تر می باشد .

اما در مقابل اکثرا گیتارهای آکوستیک دارای بدنه ای به نام دردنات ( dreadnought ) می باشند ، که بزرگ تر از گیتارهای کلاسیک هستند و به همین دلیل بیس صدای بیشتری دارند .

در برخی از گیتارهای آکوستیک بخش بالایی گیتار به شکلی طراحی شده است که نوازنده می تواند به فرت های پایین تر به راحتی دسترسی پیدا کند که این مزیت در گیتارهای کلاسیک بسیار کم یاب است ، به این مزیت در گیتارهای آکوستیک به اصطلاح کات اوی می گویند .

تفاوت گیتار کلاسیک و اکوستیک

صفحه انگشت گذاری ( فرت برد )

در گیتار کلاسیک صفحه انگشت گذاری آن به شکل قابل توجهی از گیتار آکوستیک پهن تر می باشد ، به همین دلیل احتمال خطا در گیتار کلاسیک پایین تر می باشد . هر چند که برخی بر این باورند ، این فرت بردها سرعت نوازندگی را مخصوصا در زمان جابه جایی دست در طول دسته را پایین می آورند .

جنس سیم

گیتارهای نایلون یکی از نام های گیتار کلاسیک است . چون در ساختارشان از سیم های نایلون استفاده شده است . در گیتارهای آکوستیک معمولا از سیم های استیل استفاده می کنند .

سیم های نایلون و استیل صداهای کاملا متفاوتی دارند ، همچنین در زمان لمس و اجرا حس های متفاوتی را به شنونده منتقل می کنند ، بدین صورت که سیم های نایلون صداهای گرم و ملایمی دارند ، اما سیم های استیل معمولا صداهای شفاف و با رزونانس بالا دارند .

 یکی از دلایل محبوبیت گیتار کلاسیک بین تازه کاران ، سیم های نایلون آن می باشد که دارای قطر بیشتری می باشد و به دست کمتر فشار می آورند .

در مقابل سیم گیتار آکوستیک معمولا جنسشان از نیکل و برنز است و این سیم ها ، فلزی و نازک هستند ، به همین دلیل کمی بیشتر به انگشتان فشار وارد می کنند .

تفاوت سیم گیتار کلاسیک و اکوستیک

صدای گیتار

با توجه به نوع سیم و بدنه ،حتما صداهای متفاوتی نیز دارند.بدین گونه که اگر ، به موسیقی پاپ ایرانی ، گروه هایی مثل جسی کینگ و گیتار فلامینگو و اسپانیایی علاقه دارید ، بهترین گزینه گیتار کلاسیک می باشد .

در مقابل بسیاری از ترانه های راک آمریکایی ، پاپ و اروپایی با گیتارهای آکوستیک اجرا می شوند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.