تفاوت های ویلون با ویلونسل

ویلون و ویولنسل دوسازی است که شاید مشابه هم به نظر بیاینداما تفاوت های بسیار زیادی دارند.اما همین شباهت اندک هنرجو را برای انتخاب دچار شک می نماید.اگر شما هم میان انتخاب این دو ساز بر سر دو راهی مانده اید، درادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تفاوت های ویلون با ویلونسل آشنا شوید تا در تصمیم گیری دقیق تر عمل نمایید.

تفاوت های ویلون با ویلونسل

ویولن به فرانسوی 🙁 violon)

ساز زهی و آرشه ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی؛ آرشه‌ای است. اصالت این ساز به کشور ایتالیا  برمی‌گردد.

ویلون ظریفترین ، چابکترین و در عین حال سخت ترین سازها است که کمتر از ۱۰۰ سال پیش به ایران راه پیدا کرد و به دلیل شباهتهایی به ساز کماچه که یک ساز اصیل ایرانی است توانست جایگاه ویژه ای در موسیقی ایرانی پیدا کند.

ویولنسل یا ویلنسل یا ویولونسل  :

به فرانسوی   ( violoncelle) یا چِلو به انگلیسی : (cello)  یک ساز تنور و باس از خانواده ویولن (شامل ویولن، ویولاو ویولنسل) است ؛ صدای این ساز در منطقهٔ میانیِ سازهای این خانواده قرار دارد در ساخت این ساز از اجزای مشابهی همانند ساز ویلون استفاده می‌شود.

ویولن و ویولن سل از سازهای شناخته شده و رایج در خانواده سازهای زهی هستند. وجود هر دوی آنها برای ارکسترها ضروری هستند.

تفاوت های ویلون با ویلونسل

جوانب مثبت و منفی ویولن

ساز ویولن کوچکترین عضو سازهای زهی و آرشه ای است. و برای آنکه آن را بتوانید بنوازید باید ساز را روی شانه چپ تان بگذارید و با چوب دستی کوچکی به نام آرشه آن را بنوازید.

ویولن حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و تقریبا همه چالش ها برای ویولونیست ها مشخص شده است.

ویولن کوچکتر و قابل حمل تر است.

ویولن بسیار ارزان تر از ویولن سل است.

بسیاری از افراد صدای ویولن را بیشتر دوست دارند زیرا به لحن صدای انسان شبیه تر است.

در ارکسترها تعداد ویولونیست ها بسیار بیشتر و فضای خیلی زیادی به آن ها داده می شود و این به این معنی است که اگر شما قصد دارید سریع تر به ارکستر اضافه شوید اگر نوازنده ویولن باشید شانس خیلی بیشتری دارید.

رقابت در ویولن خیلی سخت است زیرا تعداد زیادی از مردم ویولن می نوازند و تعاد نوازنده های قدرتمند بسیار زیاد است و این یعنی اگر می خواهید نوازنده سطح بالایی باشید باید به شدت تمرین و رقابت کنید.

جوانب مثبت و منفی ویولون سل

از بزرگترین معایب ویولن سل قیمت و اندازه آن است که حمل و نقل را دشوار می کند.

در هنگام اجرا، این ساز در بین دو پای نوازنده قرار می‌گیرد و از طرفی دیگر، توسط میله‌ای که در انتهای آن تعبیه شده، روی زمین استوار می‌شود.

نکته خیلی مهم این است که وجود ویولن سل برای همه ارکسترها و گروه های محلی ضروری است.

استفاده از این ساز در تک‌نوازی‌ها (سُلو)، در گروه‌نوازی‌ها، از جمله در ارکسترهای مجلسی و ارکسترهای سمفونیک متداول است. این ساز عضو ثابت در ارکسترها به صورت استاندارد است که در بخش باسِ زهی‌ها قرار می‌گیرد.

هنرجویان معمولا مطالعه و تحقیق کمتری در مورد ویولن سل می کنند.اما هنرجویانی که نوازنده ویولن سل هستند در مجموع مطالعه بسیار بیشتری نسبت به نوازندگان ویولن دارند.

ویولن سل از صدایی بسیار عمیق تر و غنی برخوردار است و موسیقی این ساز در قسمت باس نوشته و خوانده می شود.

برای هنرجویانی که علاقه به صداهای بم دارند این ساز ارزش نگهداری و مراقبت و حمل و نقل دشوار را دارد.

هم ویولن و هم ویولن سل دارای محدوده صدایی منحصر به فردی هستند که مخاطبین خاص خود را دارند اما محدوده ی صدایی ویولن بسیار وسیع تر از ویولن سل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.