تفاوت میان آهنگساز و ملودیست

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در موسیقی مفاهیم نزدیک به هم اما متفاوتی وجود دارد که گاهی به اشتباه در جایگاه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.برای تشخیص و استفاده صحیح این مفاهیم باید نسبت به این مفاهیم شناخت کامل داشت.دو مفهوم آهنگساز و ملودیست نیز از جمله این موارد است که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به تفاوت میان آهنگساز و ملودیست پرداخته ایم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت میان آهنگساز و ملودیست

برای درک تفاوت میان آهنگساز و ملودیست باید با مفهوم هر کدام به طور کامل آشنا شوید تا بتوانید نقش هر کدام را به درستی تشخیص دهید.

مفهوم آهنگساز و آهنگسازی

آهنگسازی درواقع هنری است که در طی آن یک اثر موسیقیایی خلق می شود، به کسی که این کاررا انجام می دهد یعنی یک اثر را در دنیای موسیقی خلق می کند آهنگساز می گویند.

در واقع آهنگساز کسی است که تمام اجزای مختلف یک اثر موسیقایی را نت نویسی ، ساز های مورد استفاده را تعیین، و چگونگی تلفیق نت های نوشته شده روی ساز های مختلف را مشخص میکند، یا به صورت تخصصی تر یعنی کسی که اول ملودی تمام ساز ها را می نویسد و بعد طبق گام ساخته شده ،هارمونی (آکورد ها و آرپز ها..) را تعیین می کند، و ارکستراسیون را انجام میدهد.

تنظیم کننده در اینجا خودِ آهنگساز است، زیرا کسی که هارمونی را مشخص می کند تنظیم کننده است، و فرق موسیقی نرم افزاری و آکوستیک در همین است.

آهنگساز در ایران بین ملودی ساز ، تنظیم کننده و نوازنده تقسیم میشود، یعنی هر ۳ عنصر با هم تلفیق میشوند تا کار آهنگسازی تکمیل شود و اثری خلق گردد، در اکثر موسیقی های پاپ / راک کشور ، به جز صدای وکال یا همان صدای خواننده ، هر صدای دیگری که میشنویم مربوط به تنظیم ، و کیفیت آن مربوط به مهندسی صدا می شود ، که شامل سازبندی ها یا نوازندگی های زنده و طبیعی (آکوستیک) ، استفاده از فایل های آماده (سمپل) ، و ساز های شبیه سازی شده یا همان (VST) است .

نقش تنظیم کننده

نقش تنظیم کننده در شکل گیری و زیباتر شدن یک آهنگ غیر قابل انکار است. بارها مشاهده شده یک ملودی ساده توسط یک تنظیم کننده به حدی زیبا و مناسب تنظیم شده که به بهترین نحو شنیده شده و تبدیل به یک اثر هیت شده است.

 برعکس این قضیه نیز صادق است که یک تنظیم کننده نابلد می تواند یک ملودی شیرین و زیبا را به مرز ویرانی بکشاند. پس مرحله تنظیم آهنگ را در تولید یک قطعه به شدت جدی است.

تفاوت میان آهنگساز و ملودیست

ملودی چیست ؟

آهنگ، نَوا یا ملودی درموسیقی  به معنای اجرای چند نت است که شنونده آن را به صورت یک مجموعهٔ واحد احساس می‌کند.

به عبارت دیگر، ملودی یک توالی شامل اجرای متوالی نت های مختلف است که با ارزش های زمانی مختلف و با ترکیب سکوت ها ، یک جمله موسیقایی را شکل می دهند. معمولا فراز و فرود نت ها به ملودی جان بخشیده و باعث زیبا شنیده شدن آن می شوند.

ملودی میتواند برای یک ساز نوشته و تولید شده و همچنین میتواند برای خواننده تولید شود. در هر صورت ملودی برای اجرا نیاز به یک ادوات موسیقی و یا خواننده داشته که آنرا ادا کند. آکوردها ( هارمونی ) تکمیل کننده ملودی هستند و در صورتیکه برای یک ملودی ، یک توالی آکورد مناسب و دلپذیر نوشته شود ، ملودی صدها برابر شنیدنی تر به گوش خواهد رسید.

ملودی ساز

برای درک بهتر مفهوم ملودی ساز ، کل موسیقی را کنار بگذارید، آن چیزی که میماند تنها صدای خواننده است، به این لاین از موسیقی وکال یا همان صدای خواننده گفته می شود، که ملودی ساز ،تنها ملودی وکال را خلق میکند و تعیین میکند یک شعر چطور باید خوانده شود، می توان گفت ریشه ی یک کار پاپ در همین ملودی وکال است و همه چیز با توجه به این موئلفه ساخته میشود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.