تفاوت ساز ویولن و ویولا

دو ساز ویولن و ویولا از یک خانواده می باشند و به لحاظ ظاهری دارای شباهت هایی هستند، اما این دو ساز از نظر های مختلفی با هم تفاوت دارند. برای انکه با تفاوت ساز ویولن و ویولا بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام این دو ساز را مورد بررسی قرار داده ایم.تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت ساز ویولن و ویولا

آندره آماتی (به ایتالیایی: Andrea Amati) و گاسپارو دا سالواس (ایتالیایی: Gasparo da Salò) اولین سازنده مشهور ویولن و ویولا در اوایل قرن شانزدهم بودند. برند ویولن آماتی نیز به منظور بزرگ‌داشت این سازنده نام‌گذاری شده است.

معرفی ساز ویولن

ویولن یک ساز زهی و آرشه‌ای است و البته کوچک‌ترین عضو خانواده سازهای زهی؛آرشه‌ای .

برای نواختن ، ساز ویولن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌شود.  ویولن دارای ۴ سیم بوده که از بم به زیر :

می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم)   کوک می‌شوند و نسبت به هم فاصله پنجم دارند.

در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید.ساز ویولن عضو جدایی ناپذیری از موسیقی پاپ، کلاسیک، جاز و ایرانی است.

معرفی ساز ویولا

ساز ویولا سازی زهی است که با آرشه نواخته میشود. این ساز در زبان آلمانی: ویولا و‌ در زبان فرانسوی و ایتالیایی، ویولا (viola) نامیده میشود. ویولا یک ساز آلتو در خانواده ویولن (شامل ویولن، ویولا و چلو و دوبل باس) است.

ویولا از موادی مشابه با ویولن ساخته شده است و تنها تفاوت آن با ویولن اندازه بزرگ‌تر ویولا است. رنگ صدای با شکوه این ساز شدیداً با ویولن متفاوت است و ویولا را به سازی با صدای میانه در خانواده ویولن تبدیل میکند. آرشه این ساز کمی سنگین‌تر از ویولن است و موی اسب استفاده شده در آن پهن‌تر است.

تفاوت سایز ویولن و ویولا

یکی از مشخص ترین تفاوت های ویولن و ویولا این است که ویولن از ویولا کوچکتر است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، یک ویولن بزرگسال یعنی یک ویولن ۴/۴ طولی معادل ۳۶ سانتی متر دارد. در صورتی که یک ویولا بزرگسال بین ۳۸ تا ۴۱ سانتی متر طول دارد. با این حساب اگر شما به یک ویولن و یک ویولا نگاه کنید، به راحتی می توانید آن ها را از نظر بصری از یکدیگر تشخیص دهید.

تفاوت نت های ویولن و ویولا

جالب است بدانید که نوازنده های ویولن و ویولا از یک مدل نت استفاده نمی کنند. اگر به نت های ویولن نگاه کنید، می بینید که در ابتدای نت ها یک سرکلید به نام کلید سل درج شده است. اما در مورد نت های ویولا قضیه متفاوت است و در ابتدای نت های ویولا سرکلید دیگری به نام کلید دو به چشم می خورد و در نتیجه ترتیب نت ها روی خطوط حامل نت های ویولن با ویولا متفاوت است.

در نتیجه این تغییر نتی که روی خط وسط حامل قرار می گیرد، در ویولن نت سی و در ویولا نت دو خوانده می شود و بقیه نت ها نیز به همین ترتیب در ویولن با ویولا متفاوت هستند.

تفاوت آرشه ویولن و ویولا

اگر به پاشنه آرشه یعنی پایین ترین قسمت آرشه در ویولن و ویولا نگاه کنید، می بینید که اولا پاشنه آرشه ویولا کمی سنگین تر از پاشنه آرشه ویولن است و دوما اینکه بعضی از آرشه های ویولا را به گونه ای می سازند که قسمت پایینی آن ها یا در واقع پاشنه آن ها حالت منحنی داشته باشد.

تفاوت سیم های ویولن و ویولا

سیم های ویولن و ویولا را روی نت های مختلفی کوک می کنند. سیم های ویولن کلاسیک روی نت های می، لا، ر و سل کوک می شوند. در صوتری که سیم های ویولا روی نت های لا، ر، سل و دو کوک می شوند. این یعنی بم ترین نت ویولا از بم ترین نت ویولن بم تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.