تفاوت‌های آواز سنتی و آواز پاپ

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در آواز و خوانندگی دسته بندی های متعددی وجود دارد، اما آواز سنتی و آواز پاپ دو نوع مهم در این تقسیم بندی به شمار می آیند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با

تفاوت‌های آواز سنتی و آواز پاپ آشنا کنیم، پس لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آواز سنتی

آواز یا نغمه اصطلاحی است در موسیقی سنتی ایرانی که برای توصیف مجموعه‌ای از گوشه‌ها به کار می‌رود که معمولاً در کنار هم و مستقل از یک دستگاه اجرا می‌شوند.

آوازهایی که معمولاً در ردیف موسیقی ایرانی نام برده می‌شوند عبارتند از آواز ابوعطا، آواز دشتی، آواز افشاری، آواز بیات ترک، و آواز اصفهان (یا بیات اصفهان).

در برخی ردیف‌ها نیز از آواز بیات کرد و آواز شوشتری نام برده می‌شود.

متداول‌ترین تقسیم‌بندی ردیف شامل هفت دستگاه و پنج آواز است و در بیشتر ردیف‌ها، آوازهای ابوعطا، دشتی، افشاری و بیات ترک از متعلقات دستگاه شور دانسته می‌شوند و بیات اصفهان از متعلقات دستگاه همایون، اگر چه برخی اصفهان را نیز به شور مرتبط می‌دانند.

آواز پاپ

آواز پاپ به نوعی از خوانندگی گفته می‌شود که در چارچوب موسیقی پاپ اجرا شود. همان طور که می‌دانید موسیقی پاپ یک دسته‌بندی کلی برای انواع مختلفی از موسیقی به شمار می‌رود که ویژگی بارز همه‌ی آنها عامه‌پسند بودن است. این نوع موسیقی در مقابل آواز محلی و کلاسیک قرار می‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده است که برای همه جالب باشد.

آواز پاپ بیش از دیگر آوازها انعطاف دارد و ضرباهنگ و ملودی بخش‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند. شاید به نظر شما معنا و مفهوم در این گونه آواز کم‌رنگ‌تر باشد که باید گفت یکی از خصوصیات آن است و بیشتر جنبه‌ی تجاری دارد.

تفاوت‌های آواز سنتی و آواز پاپ

چارچوب آواز سنتی مشخص است و شما با شناخت و تمرین می‌توانید دستگاه یا گوشه‌ی آواز‌های سنتی را تشخیص دهید. در حالی که برای آواز پاپ تعریف مشخصی نمی‌توان ارائه داد. در آواز پاپ همواره ممکن است یک قطعه‌ی جدید خلق شود و مورد پسند عامه‌ی مردم نیز باشد.

قدمت موسیقی سنتی و آواز سنتی نیز همان گونه که از نامش پیداست بیشتر از پاپ است. آواز پاپ نوع ساده شده‌ی آواز کلاسیک غربی است و در آن از تکنیک و تحریرهای آواز سنتی خبری نیست.

ساز‌هایی که اغلب برای کمک به آموزش آواز پاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً ساز‌های غربی مادر، به ویژه گیتار و پیانو هستند، در حالی که این وظیفه در آموزش آواز سنتی به عهده‌ی ساز‌های اصیل ایرانی است.

موارد گفته شده اصلی ترین تفاوت های آواز سنتی و آواز پاپ به شما می آیند، آیا شما تفاوت دیگری میان این دو نوع آواز می دانید؟در قسمت نظرها می توانید تفاوت هایی که از نظر شما وجود دارد را بنویسید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.