ترمین، سازی با سیم های نامرئی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در میان سازهای عجیب و غریبی که در دنیای موسیقی وجود دارد، ترمین یکی از سازهای بسیار جالب و حیرت انگیز است.دلیل آن نیز نحوه نواختن و به صدا درآمدن این ساز می باشد.ترمین سازی است که نوازنده بدون لمس هیچ صفحه، دکمه و یا دمیدنی و فقط با به لرزه درآوردن امواج مغناطیسی صدای آن را ایجاد می کند. اگر شما هم به این ساز علاقه مند شدید، در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با ساز عجیب ترمین بیشتر آشنا شوید.

ترمین، سازی با سیم های نامرئی

ساز ترمین یک نوع ساز الکترونیکی خیلی شگرف و شگفت آور می باشد که جهت ساز زدن احتیاج به تماس فیزیکی و لمس آن نخواهد بود. این ساز برای نخستین بار به وسیله فیزیکدان و مخترع مشهور لئون ترمین در سال ۱۹۲۰ در شوروی سابق ساخته شد.

سازنده ساز ترمین

نام های دیگر ساز ترمین

این ساز به اسم های دیگری مانند اتروفون، ترمینوفون و ترمینووکس هم معروف می باشد. اما ترمین نامی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگام ابداع این ساز عجیب، نوازندگان متخصص در خصوص نوع بکارگیری دست و مدل های متنوع آن در زمان نواختن نگرش های متمایزی داشتند. به عنوان مثال برخی از شگرد های نواختن آن از روش های نوازندگی ویولن موثر شده است.

نواختن سیم های نامرئی

نوازندگان تصور می کنند برای نواختن این ساز بین آنتن و و بدن یک سیم نامرئی موجود می باشد که نت ها را بر روی این سیم به صدا در می آورند. مسلما جهت ساز زدن دقیق و منظم و توجه به زیر و بمی ها پیشنهاد می شود از شنوایی بالایی برخوردار باشید.

نواختن با اتکا بر مهارت شنیداری

نواختن ترمین با دقت و توجه زیاد و مهار زیر و بمی در آن می تواند با مسائلی همراه باشد. همانطور که در این محصول صفحه کلید یا هیچ گونه راهنمایی موجود نیست نوازنده بایستی تنها به گوش خود اتکا نماید.

نوازندگان مشهور ساز ترمین

ترمین علیرغم دشواری نواختن آن همه به شکل سولو هم به شکل گروهی در ارکستر هم بکار برده می شود و نوازندگان مشهور بسیاری جهت خلق آثار خود از این مدل ساز استفاده کرده اند که من جمله آنها می توان ژان میشل ژار، ردیوهد رولینگ، گروه لد زپلین، پورتیس هد و… را نام برد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.