تبلچر چیست ؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

مفاهیم و کلمات بسیار زیادی در موسیقی وجود دارد که شناخت این مفاهیم به یادگیری عمیق تر موسیقی کمک می کند. در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم شما را با مفهوم تبلچر در موسیقی آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

تبلچر چیست ؟

یکی از راه‌های یادگیری قطعات موسیقی نت خوانی است. گاهی نت‌های گیتار با تبلچر همراه هستند، که نواختن قطعه را ساده‌تر می‌کند. تبلچر،روشی برای نت خوانی و نوازندگی آسان گیتار است که در واقع برای راحتی و آسانی نوازندگی ابداع گردیده است.

به بیانی دیگر؛ تبلچر یک استاندارد نت خوانی، برای سازهای سیمی فرت دار، مانند گیتار و عود است. با استفاده از تبلچر می توانیم مکان دقیق نت ها روی سیمها را پیدا کنیم. این ابزار کمک بسیار خوبی برای کسانی است که گاهی در پیدا کردن مکان دقیق نت ها روی دسته گیتار دچار مشکل می شوند.

روش تبلچر

در این روش که معمولا روی ساز های فرت دار جواب می دهد به نوعی ساده سازی و الگو برداری از روی ظاهر فرت ها است. برای آنکه بتوانیم جای نت ها را بیابیم در واقع شش سیم گیتار به شکل شش خط روی ورق کشیده می شود و فرت ها نیز به ترتیب روی آن مشخص می شوند.

جای نت ها روی سیم و روی فرت مشخص می شود، هنرجو به محض دیدن علامت ها جای ان ها را روی فرت های گیتار شبیه سازی کرده و به راحتی قطعه مورد نظر را بنوازد.

بخش بعدی به این خواهیم رسید که هر نت را با چه انگشتی بنوازیم که این مورد نیز روی تبلچر با شماره مشخص می شود تا هنرجو بتواند با انگشت مورد نظر نت را بنوازند و این کار را با علامت اضافی انجام نمی دهند بلکه در جایی که روی سیم مورد نظر است شماره انگشت را می گزارند و به این ترتیب مشخص می شود که چه نتی و با چه شماره انگشتی است.

تبلچر چیست
تبلچر چیست

مزیت تبلچر

اگر بخواهیم از مزیت تبلچر صحبت کنیم می توان گفت مزیت استفاده از این روش این است که نوازنده می تواند به راحتی و به سرعت نت مرود نظر را یافته و بنوازد و این در حالی است که حتی اگر از موسیقی و تئوری موسیقی چیزی نداند باز هم می تواند نت خوانی کرده و به راحتی بنوازد.

اگرچه تبلچر راهی بسیار ساده برای هنرجویانی است که می خواهند زود به نتیجه برسند، اما باید بدانیم که استفاده از تبلچر معایبی هم دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

معایب تبلچر

همانطور که گفتیم تبلچر راه بسیار آسانی برای نتیجه گیرری سریع است اما معایب بزرگی دارد که مهم ترین آن این است که کشش زمانی نت را نیم توان در این روش به درستی و دقت نشان داد و نوازنده بایستی به طور حدودی و شنیداری ان را رعایت کند که این خود عیب بزرگی در نوازند گی محسوب می شود از سویی وقتی زمان نت ها معلوم نباشد نمی توان قطعات جدید را به درستی نواخت و فقط قطعات آشنا و یا شنیده شده را می توان نواخت.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.