تبلچر چیست ؟

در موسیقی مفاهیم و کلمات بسیار زیادی وجود دارد که شناخت این مفاهیم به یادگیری عمیق تر موسیقی کمک می کند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم شما را با مفهوم تبلچر در موسیقی آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

تبلچر چیست ؟

نت خوانی یکی از راه‌های یادگیری قطعات موسیقی است. گاهی نت‌های گیتار با تبلچر همراه هستند، که نواختن قطعه را ساده‌تر می‌کند. تبلچر،روشی برای نت خوانی و نوازندگی آسان گیتار است که در واقع برای راحتی و آسانی نوازندگی ابداع گردیده است.

به بیانی دیگر؛ تبلچر یک استاندارد نت خوانی، برای سازهای سیمی فرت دار، مانند گیتار و عود است. با استفاده از تبلچر می توانیم مکان دقیق نت ها روی سیمها را پیدا کنیم. این ابزار کمک بسیار خوبی برای کسانی است که گاهی در پیدا کردن مکان دقیق نت ها روی دسته گیتار دچار مشکل می شوند.

در این روش که معمولا روی ساز های فرت دار جواب می دهد به نوعی ساده سازی و الگو برداری از روی ظاهر فرت ها است. برای آنکه بتوانیم جای نت ها را بیابیم در واقع شش سیم گیتار به شکل شش خط روی ورق کشیده می شود و فرت ها نیز به ترتیب روی آن مشخص می شوند.

جای نت ها روی سیم و روی فرت مشخص می شود ت هنرجو به محض دیدن علامت ها جای ان ها را روی فرت های گیتار شبیه سازی کرده و به راحتی قطعه مورد نظر را بنوازد.

در بخش بعدی به این خواهیم رسید که هر نت را با چه انگشتی بنوازیم که این مورد نیز روی تبلچر با شماره مشخص می شود تا هنرجو بتواند با انگشت مورد نظر نت را بنوازند و این کار را با علامت اضافی انجام نمی دهند بلکه در جایی که روی سیم مورد نظر است شماره انگشت را می گزارند و به این ترتیب مشخص می شود که چه نتی و با چه شماره انگشتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *