تار بهتر است یا سه تار؟

معمولا برای افرادی که می خواهند به تازگی نواختن ساز های سنتی مانند تار یا سه تار را شروع کنند،سوالاتی از قبیل ” نوازندگی را با تار آغار کنیم یا با سه تار؟ تار آسان تر است یا سه تار؟ کدام ساز بهتر است؟” پیش می آید.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم به این سوال پاسخ بدهیم.

تار بهتر است یا سه تار؟

باید بدانید که هر سازی در سبک و جایگاه خودش با ارزش است و هیچ سازی بر دیگری ارجحیت ندارد و اینطور نیست که سازی را بهتر از دیگری بدانیم بیشتر این مساله به علاقه شخص بر می گردد چون اراده و علاقه دو فاکتور مهم در یادگیری موسیقی های مختلف است.

(تار که یاد گرفته شود، می توان با آن سه تار هم نواخت) شاید دور از تصور به نظر برسد اما با تسلط بر تار می ­توانید تمام قطعه ­های ایرانی وغربی را بنوازید. تار و سه تار دارای پرده بندی یکسان و تکنیک های دست چپ یکسانی هستند بخاطر همین کتاب های آموزشی آنها را نیز یکی مینویسند و معمولا مدرسان هم تار میزنن و هم سه تار و کمتر مدرسی پیدا میشود که فقط یکی از این دو ساز را آموزش دهد. ساز تار و سه تار در عین شباهت هایی که با هم داند، هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارا می باشند که در ادامه به آنها می پردازیم.

تار بهتر است یا سه تار؟

 

سه ویژگی ساز تار:

 

تار و سه تار هر دو از خانواده سازهای ایرانی و از دسته سازهای زهی می باشند . نوازندگی این دو ساز بسیار مشابه است همچنین نحوه صدا دهی و تولید صدا در آن ها و همینطور جای نت ها روی این دو ساز با یکدیگر یکسان است.

در ساز تار شش سیم وجود دارد که به صورت جفت و نزدیک به هم هستند هر دو سیمی که نزدیک به هم هستند یک صدا تولید می کنند و در حقیقت طنین یکسانی دارند و با یک صدا نیز کوک می شوند در نتیجه بهتر است بگوییم که سه جفت سیم خواهیم داشت که برای نوازندگی در دستگاه های مختلف ، به طرق مختلفی کوک می شود

نوازندگی تار با یک مضراب فلزی انجام می شود که با زاویه خاصی به سیم ها زخمه می زند جنس این مضراب معمولا از برنج است که توسط مقداری موم در بین انگشتان مهار می شود.

 

سه ویژگی ساز سه تار:

 

سه تار اما ساز کوچکتری است با کاسه ای کوچکتر از تار و دسته ای باریکتر.

در ساز سه تارچهار سیم وجود دارد که البته از ابتدا به این شکل نبوده و سه عدد بوده است و بعدها یک سیم به آن افزوده شده است.

نواختن سه تار به وسیله ناخن انگشت سبابه دست صورت می گیرد که به باعث می شود نصبت به تار هم صدای ملایم تری داشته باشد و هم ساده تر صورت گیرد.

کلاس تار ، کلاس سه تار

با توجه به آنچه که گفته شد بیش از هرچیزی علاقه می تواند راه درست را برای شما مشخص کند.اگر شما هم به نوازندگی تار یا سه تار علاقمند هستید، آموزشگاه موسیقی الهام مفتخر است با بهرمندی از بهترین اساتید در این زمینه این مسیر را هموار نموده و بهترین تجربه ها را در اختیار شما هنرآموزان عزیز قرار بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.