تاریخچه گرامافون

یکی ازدستگاه های پخش موسیقی در گذشته گرامافون می باشد که با گذشت زمان و تولید دستگاه های نوین تر ، اکنون بیشتر جنبه تزیینی پیدا نموده است.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تاریخچه گرامافون بیشتر آشنا شوید.

گرامافون

گرامافون به فرانسوی ( grammophone یا فونوگراف ) به انگلیسی ( phonograph ) پرکاربردترین دستگاه برای پخش صدای ضبط‌ شده از دههٔ ۱۸۷۰ تا دههٔ ۱۹۸۰ میلادی بود. اواخر عصر ناصری به ایران آمد و آنرا در آن زمان دستگاه «حافظ الصوت» یا «حبس الصوت» می‌خواندند و می‌نوشتند.

گرامافون اختراع توماس ادیسون بود. یک گرامافون (Gramophone) با دستگاه‌های مدرن و مجهز کنونی بسیار متفاوت است. با این وجود از اصول فنی مشترکی پیروی می‌کنند، یعنی اصول ضبط کردن صدا همان است که در زمان ادیسون بود.

صدا، خواه از دهان انسان بر آید و خواه از آلات موسیقی، همه در هوا ارتعاش‌هایی پدید می‌آورند. برای ضبط صدا باید بتوان که آن ارتعاش‌ها را بر روی چیزی ثبت کرد.

تاریخچه گرامافون

تاریخچه  گرامافون

همزمان با اختراع ادیسون بل و تایتنر نیز دستگاهی اختراع کردند که آن را گرامافون نامیدند.

از آنجا که گرامافون اولیه به عنوان یک دستگاه چاپی عامه پسند نبود، ادیسون شروع به ساخت سیلندر موم برای دستگاه گرامافون کرد و به این ترتیب این دستگاه موسیقی عامه پسند را تولید کرد.

او در سال های بعدی دستگاه ضبط صدای خود را بهبود بخشید به طوری که در۱۸۹۶ شرکت تولید فونوگرافی خود را راه اندازی کرد که به عنون یک دستگاه ساده ضبط،با موم سیلندر،صدا های ۲ تا ۴ دقیقه را می توانست ضبط کند.

فروش و تولید ماشین آلات،سیلندر و دیسک های فونوگرافی در کارخانه ادیسون در سال ۱۹۲۹ با رکود اقتصادی متوقف شد. در اولین نوع این آلات، این دستگاه با استفاده از دست به سادگی و بدون هیچ هدایت کننده ای در دستگاه پخش می شد.

در سال  ۱۸۹۶ ادیسون،گرامافون بهبود یافته خود که دارای یک موتور بهار و یک حاکم مرکزی بود را معرفی کرد.در سال ۱۸۹۸بسیاری از شرکت ها به تولید گرامافون روی آوردند.

در آغاز قرن بیستم گرامافون به یک ماشین تولید سکه برای رستوران ها، میخانه ها،هتل ها و … تبدیل شده بود.پس از پیچیدن موتور با استفاده از میل لنگ و قرار دادن سکه در سمت راست ماشین، شروع به کار می کرد.

اولین نوع گرامافون ها دارای تقویت کننده داخلی بود که از مواد،نسخه های مختلف و اشکال مختلف ساخته شده بود و از مواد مختلفی مانند فلز،چوب،ششه یا حتی کاغذ تشکیل شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.