تاریخچه ساز ملودیکا

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ملودیکا سازی مانند یک ارگ کوچک است که دارای یک نی می باشد. اگر بخواهیم کمی دقیق تر بگوییم ملودیکا سازی است بین هارمونیکا و پیانو آکاردئونی، که کوچک و قابل حمل می باشد. این ساز از خانواده ی سازهای هواصدای آزاد زبانه دار مانند سازدهنی است. این ساز قدمت چندانی ندارد با این حال در بین سازها خیلی سریع شناخته شده و مورد توجه موزیسین های زیادی قرار گرفته است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این ساز جذاب بیشتر آشنا شوید.

نواختن ملودیکا

زیر و بم کردن نت ها روی این ساز نسبت به ساز دهنی سخت تر است. آن را باید با دست چپ نگه دارید چون این ساز برای راست دست ها ساخته شده است. ملودیکا یکی از سازهای بادی محسوب می شود نحوه تولید صدا در آن با فوت کردن، دمیدن و با فشردن دکمه های آن صورت می گیرد. نوازنده برای نواختن این ساز باید با یکی از دست های خود ساز را نگه دارد. یکی از دست ها پشت ساز قرار می گیرد و دست دیگر مسئول نواختن  کلاویه ها می باشد.

تاریخچه ساز ملودیکا

ملودیکا اولین بار در ایتالیا توسط شخصی به نام آندری بورل، با نام کلاویتا (Clavietta) ساخته شده است. فرم مدرن این ساز در سال ۱۹۵۰ میلادی توسط کمپانی هوهنر ساخته شد که با نام اصلی ملودیکا در بین مردم شناخته شده است. در سال ۱۹۶۰ افراد زیادی توانستند با این ساز کار کنند از جمله استیو رایش و بعدها توسط هنرمندان زیادی مانند فیل مور در کار هرمتو پاسکول مورد استفاده قرار گرفت.

گفته می شود اولین کسی که در ایران آن را به عنوان ساز اصلی معرفی کرد سامان احتشامی پیانیست معروف ایرانی بود.

انواع ملودیکا

این ساز با توجه به محدوده ی صوتی خود به انواع گوناگون تقسیم می شود.

ساز ملودیکا

سوپرانو و آلتو

ملودیکای سوپرانو و آلتو نسبت به انواع دیگر آن، از صدای بلندتر و تا حدودی نازک تر برخوردار است. بعضی از مدل های ملودیکا طوری طراحی شده است که نوازنده می تواند از هر دو دستش برای نواختن استفاده کند. در این ساز نیز کلیدهای سفید رنگ با دست راست و کلیدهای سیاه رنگ با دست چپ نواخته می شود.

تنور

ملودیکای تنور از صدای بم تری نسبت به ساز سوپرانو برخوردار است. برای نواختن این ساز، نوازنده با دست راست خود کیبورد می نوازد و از دست چپ خود برای نگاه داشتن شاسی پشتی ساز استفاده می کند. برای نواختن این ساز با هر دو دست نوازندگان می توانند یک لوله پلاستیکی به آن اضافه کنند و به شیوه سوپرانو و آلتو بنوازند.

باس

در بین انواع ملودیکا، ملودیکای باس دارای بم ترین صدا می باشد. این ملودیکا یکی از کمیاب ترین و گران قیمت ترین نوع این ساز می باشد.

آکوردینا

ملودیکای آکوردینا نمونه ی قدیمی تر از این ساز محسوب می شود، که جنس آن از چوب یا فلز می باشد. در مدل آکوردینا به جای صفحه کلید از دکمه هایی برای نواختن نت ها استفاده شده است. عموما جنس دکمه های کیبورد از فلز می باشد اما مدل های ارزان قیمت تر آن از جنس پلاستیک می باشد.

ملودیکا

ساز ملودیکا را با نام های دیگری از جمله ملودیون، تریولا، ملودیا، پیانیکا، ملودی هورن، دیامونیکا، پیانتا، کالویتا و.. می شناسند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.