تاریخچه ساز ساکسفون

ساز ساکسفون از ساز های بادی مهم می باشد که قصد داریم شما را با تاریخچه ساز ساکسفون در این مطلب آشنا کنیم.با ما تا انتها این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام همراه باشید.

ساکسوفون به فرانسوی  : (saxophone) یکی از سازهای بادی است که معمولاً از جنس برنج است و یک قمیش مشابه قمیش کلارینت دارد. مشابه کلارینت، ساکسوفون نیز سوراخ‌هایی دارد که نوازنده از طریق مکانیزمِ کلیدی آن‌ها را می‌بندد.

وقتی که نوازنده کلیدی را فشار می‌دهد یا کلید را رها می‌کند، به ترتیب صفحه ای روی سوراخ‌ها قرار می‌گیرد یا صفحه از روی سوراخ برداشته می‌شود. این ساز را آدولف ساکس در دههٔ ۱۸۴۰ اختراع کرد و به نام او «ساکسوفون» نام گرفت. ساکسوفون جزو سازهای بادی چوبیِ تک‌زبانه است.

تاریخچه ساز ساکسفون

تاریخچه ساز ساکسفون

اگرچه بسیاری از سازهای امروز نتیجه تغییرات مداوم سازها و نمونه های اولیه در طی سال‌های متمادی هستند و نمی‌توان اختراع بسیاری از آنها را به شخص خاصی نسبت داد ولی  ساکسیفون توسط یک شخص خاص به نام آدولف ساکس (Adolphe Sax) اختراع شد و به همین دلیل این نام را به خودش گرفت.

آدولف یک سازنده ساز بود که تا سن ۲۰ سالگی، یک کلارینت و دو فلوت از جنس عاج، ساخته بود و با ابداع یک سیستم کاملاً جدید برای کلارینت آن را بهبود بخشید.

همچنین او باس کلارینت را بازنگری و بازسازی کرد و دریچه‌های پیستون به کورنت اضافه کرد. او می‌خواست گروهی از آلات موسیقی را خلق کند که قدرتمندترین و بهترین سازهای بادی باشند.

در این دوران او برخی از کلارینت‌ها، فلوت‌ها و سایر سازهای موسیقی با کیفیت بالا را اختراع کرد. همچنین بسیاری وی را مخترع آنچه که امروزه به عنوان ترومپت شناخته می‌شود، می‌دانند. او در سال ۱۸۴۱ میلادی اولین مدل قابل استفاده از ساکسیفون را اختراع کرد.

زمانیکه Adolphe Sax تصمیم به ساخت ساکسیفون گرفت، در پی ابداع سازی بود که بتواند صداهای ارکسترال سازهای بادی چوبی را با سازهای برنجی ترکیب کند. ساز جدید او دارای کیفیت تن (tone quality) سازهای بادی چوبی و قدرت ساز برنجی بود.

اولین ساکسیفون ساخت Adolphe Sax

اولین ساکسیفون ساخت وی، یک ساکسیفون باس بزرگ بود و از آنجا که شکلی مخروطی نیاز داشت، ساخت این ساز از فلز برنج راحت‌تر از ساخت آن از چوب بود. در  ۲۰ مارس سال ۱۸۴۶ ساکس اختراع خودش را ثبت کرد. ساکسیفون‌های کوچک‌تر همانند آلتو و تنور کمی بعد از آن اختراع شدند.

بسیاری از ساکسیفون‌ها در گذشته و حال حاضر از فلز برنج ساخته شده‌اند ولی با این وجود ساکسیفون‌ها به عنوان سازهای بادی چوبی در نظر گرفته می‌شوند، بطوریکه برخلاف سازهای برنجی که صدا توسط لب‌های نوازنده در مقابل دهانه تولید می‌شود در ساز ساکسیفون نوسان کردن زبانه (قمیش) باعث این امر می‌گردد.

جالب است به دلیل صدای بلند و حماسی ای که این ساز دارد در مجالس رسمی، در رژه های نظامی و مجالس نظامی از این ساز بادی استفاده می کنند و این ساز حسی حماسی و وطن پرستانه ایجاد می کند که دلیل استفاده آن در رژه ها و مراسم نیز همین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.