تاثیر کلیفون در صدای ویولن را دست کم نگیرید!

تاثیر کلیفون در صدای ویولن را دست کم نگیرید!

اگر می خواهید ویولن را به خوبی بنوازید آشنایی با کلیفون بسیار مهم است زیرا کلیفون در صدای ویولن تاثیر چشم گیری دارد.درادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این ماده بیشتر آشنا شوید.

کالیفون ؛  کلافون  ؛ کلیفون یا Violin Rosin   جسم سخت و زرد رنگی است که طی فرایندی ازشیره برخی درختان و از پس‌ماندهٔ تقطیر تریانتین تصفیه‌نشده مغز چوب درختان کاج، شیر کنده و یا ریشه درخت به‌دست می‌آید.این ماده  در ساختن صابون ، لاک ، الکل ، جوهر و غیره کاربرد دارد.در صنعت موسیقی نیز از این ماده برای آرشه استفاده می شود.

تاثیر کلیفون در صدای ویولن را دست کم نگیرید!

کلیفون

این ماده که در دمای معمولی سفت و شکننده می شود را برای برخی موارد بکار می برند تا سطح را زبر تر کنند از موارد استفاده آن برای زبر کردن آرشه سازها یا برای زبر کردن دست هنگام برخی ورزش ها مثل وزنه برداری است تا از لیز خوردن دست جلوگیری شود.

این صمغ را در حالت مایع حرارت می‌دهند تا برخی از اجزای ان بخار شود (جدا شود) سپس در قالب‌های مخصوص ریخته صبر می‌کنند تا سرد و جامد شود. کلوفان نسبتاً شفاف است و رنگ آن از زرد تا سیاه متغیر است.

در دمای اتاق کلوفان معمولاً جامد و شکننده است اما در دماهای بالا (دمای ذوب متفاوت است معمولاً بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد) ذوب می‌شود.

کالیفون همچنین بسیار قابل اشتعال است و و هنگام سوختن دود سیاهی ایجاد می‌کند و می‌سوزد .

چنانچه نوازنده‌ی یکی از سازهای خانواده‌ی ویولن هستید، احتمالاً برایتان پیش آمده است که برای خرید کلیفون با انتخاب‌های متنوعی روبرو شوید.

واقعیت این است که نوع کلیفون در کیفیت صدای تولیدی در ویولن بسیار تأثیر گذار است و کلیفون‌های مختلف با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. از نوع رنگ و مواد به کار رفته در آن‌ها گرفته تا شکل بسته‌بندیشان، هر یک کاربرد متفاوتی دارند.

علاوه بر این، به دلیل اصطکاک بیشتر، کلیفون‌های تیره برای سیم‌های بم‌تر مناسب‌ترند (احتمالاً دقت کرده‌اید که کلیفون‌های سازهای باس خانواده‌ی ویولن همگی تیره هستند.)؛ و همین چسبندگی بیشتر سبب می‌شود که کلیفون‌های تیره هنگام آرشه‌کشی کمتر به صورت گرده در هوا پراکنده شوند.

هر چند پاک کردنشان از روی ویولن نیز دشوارتر است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این موارد قوانینی بسیار کلی هستند و برای کاربرد دقیق‌تر هر کلیفون باید به مشخصات خاص همان کلیفون مراجعه نمود.

کلاس ویولن

اگر می خواهید با بهترین اساتید و در بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران ، ویولن را یاد بگیرید ما در آموزشگاه موسیقی الهام با فراهم آوردن امکانات  اساتید با تجربه این فرصت را برای شما مهیا نموده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.