تاثیر موسیقی کلاسیک بر فشار خون

موسیقی به عربی یا موزیک به زبان های اروپایی و به فارسی باستان خنیا گفته می شود . خُنیا از ریشه «خونیاک» زبان پارسی میانه و «هو نواک»اوستایی است و به معنی «نوای خوش» است .این نوای خوش تاثیرات مثبتی بر سلامتی دارد.دانشمندان نیز اعلام کرده اند افراد با فشار خون بالا باید به موسیقی کلاسیک گوش بدهند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام درمورد تاثیر موسیقی کلاسیک بر فشار خون بیشتر بخوانید.

تاثیر موسیقی بر سلامت

پروفوسور Kim Innes در این باره می گوید: طبق تحقیقات، موسیقی می تواند به طور خود کار، قسمت هایی از مغز را فعال کند که مربوط به حال خوب، تمرکز و حافظه است. این موضوع باعث می شود که هنگامی که موسیقی گوش می دهید، تمامی این بخش ها به شکل بسیار مثبتی تغییر کنند.

تاثیر موسیقی کلاسیک بر فشار خون

متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه دولتی سائوپائولوی برزیل عنوان می‌کنند که افراد مبتلا به فشارخون بالا علاوه بر مصرف دارو باید به موسیقی کلاسیک گوش دهند.آنها معتقدند که موسیقی موجب افزایش تاثیر سودمند دارو در کوتاه مدت بعد از مصرف آن می‌شود.

همچنین نتایج موسیقی‌درمانی نشان می‌دهد گوش دادن به موسیقی به انقباضات بهتر قلب و پمپاژ خون به تمام بدن نیز کمک می‌کند. موسیقی کلاسیک و راک موجب تقویت شریان‌ها می‌گردند و هم‌چنین شنیدن موسیقی درهنگام عمل جراحی سبب می‌شود تا تپش قلب کاهش یافته و بدن در حالت آرام‌تری قرار گیرد.

به نظر می‌رسد ترکیب نیروی آرامش‌بخش موسیقی و داروهای ضد فشارخون نوعی اثر هم‌افزایی برهم دارد که موجب کاهش مطلوب ضربان قلب و فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می‌گردد.

آیا موسیقی بر داروهای ضدفشار خون هم اثر تقویت‌کنندگی و مثبت دارد؟

با توجه به تمام این تاثیرات جالب و مثبت موسیقی بر قلب، آیا می‌توان گفت موسیقی بر داروهای ضدفشار خون هم اثر تقویت‌کنندگی و مثبت دارد؟

این سوال، موجب شد تا گروهی از دانشمندان به سرپرستی ویتور انگراسیا والنتی، پروفسور دپارتمان گفتاردرمانی دانشگاه ایالتی سائوپائولو در برزیل یک پروژه‌ی تحقیقاتی را با این ایده آغاز کنند.

ویتور اینگراسیا والنتی، سرپرست تیم متخصصان در این باره گفت: ما مشاهده کردیم این نوع موسیقی موجب بهبود سرعت ضربان قلب و افزایش تاثیر داروهای فشارخون بالا در مدت یک ساعت بعد از مصرف می‌شود.

پروفسور والنتی و همکارانش تاثیر موسیقی بی‌کلام بر ضربان قلب و فشار خون را در افراد با فشار خون بالای کنترل شده اندازه‌گیری کردند. این ازمایش شامل ۳۷ فرد بود که به مدت ۶ ماه تا حداکثر  یک سال داروهای ضدفشار مصرف کرده بودند.

این افراد پس از مصرف عادی داروهای فشار، به مدت ۶۰ دقیقه به‌وسیله‌ی هدفون موسیقی گوش داده، روز بعد، پس از مصرف داروها، همان مدت را با هدفون در سکوت گذراندند.

آهنگ‌هایی که این افراد گوش می‌دادند نسخه پیانو Someone Like You”” و “Hello” از Adele، “Amazing Grace” از   .  Chris Tomlin و “watermark” از Enya بود. ضربان قلب افراد در فواصل ۲۰، ۴۰ تا۶۰ دقیقه پس از مصرف داروهای فشار اندازه‌گیری شدند.

میزان ضربان قلب افرادی که به موسیقی گوش کرده بودند، ۶۰ دقیقه پس از مصرف دارو به‌طور چشم‌گیری کاهش یافت. درحالیکه در افرادی که به موسیقی گوش نکرده‌بودند، کاهش مخصوصی مشاهده نشد.

سیستم پاراسمپاتیک و کاهش فعالت سیستم عصبی

دانشمندان برروی مکانیسم‌های احتمالی منتهی به این نتایج  بحث می‌کنند، “ما مشاهده کردیم که موسیقی کلاسیک موجب فعال شدن سیستم پاراسمپاتیک و کاهش فعالت سیستم عصبی سمپاتیک در بدن می‌گردد.”

سیستم سمپاتیک عامل افزایش ضربان قلب و فشار خون است و سیستم عصبی پاراسمپاتیک برعکس آن عمل می‌کند. دانشمندان بر این باورند که علاوه بر سیستم پاراسمپاتیک، موسیقی، دستگاه گوارش را هدف قرار داده و درنتیجه موجب تسهیل جذب داروهای فشار خون نیز می‌گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.