بررسی تاثیر موسیقی موتزارت بر روی مغز

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

اثرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و ذهن انسان بارها و بارها توسط دانشمندان و محققان، مورد گفتگو قرار گرفته است.اینکه موسیقی چقدر می تواند بر حال و روان انسان تاثیر بگذارد بر کسی پوشیده نیست.جالب است بدانید که سبک های موسیقی حتی می توانند تاثیرات متفاوتی داشته باشند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام میخواهیم تاثیر موسیقی موزارت بر روی مغز را مورد بررسی قرار دهیم.پس اگر به این موسیقی علاقه دارید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.با ما همراه باشید.

تاثیر موسیقی کلاسیک بر مغز

موسیقی کلاسیک بواسطه ریتم و ملودی بر روی ساختار و تواناییهای مغز تاثیر گذار است . ریتم نسبت به افزایش سطح سروتونین تولیدی در مغز کمک میکند . سروتونین به عنوان یک هورمون عصبی عامل انتقال پالسهای اعصاب جهت تداوم حفظ حس شادمانی و سرور است . هنگامی که مغز به تولید سروتونین میپردازد موجب انبساط خاطر میگردد ، در حقیقت افسردگی فرآیند ناشی از کمبود ترشح این هورمون میباشد .

تعداد اندکی از فعالیت ها هستند که تاثیر آنها بر مغز مانند موسیقی است. موسیقی یک ورزش کامل برای ذهن است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که موسیقی می تواند در بسیاری از موارد از جمله کاهش درد، تسکین استرس، حافظه و آسیب های مغزی کمک کننده باشد. با این مقدمه به تاثیر موسیقی موتزارت بر بروی مغزمی پردازیم.

تاثیر موسیقی موتزارت بر روی مغز

تاثیر موسیقی موتزارت روی مغز

دانشمندان سراسر دنیا اظهار کرده‌اند که موسیقی‌ موتزارت باعث هوشمندی مردم و بهبود سلامتی‌شان می‌شود. حتی گاوها و گیاهان آنرا دوست دارند. گوش دادن به موسیقی موتزارت می تواند دفعات تشنج را در مبتلایان به صرع کاهش دهد.

قرار گرفتن در معرض موسیقی موتزارت روزانه نه تنها به میزان قابل توجهی فرکانس تشنج را کاهش می دهد ، بلکه فعالیت غیر طبیعی مغز مرتبط با صرع را نیز کاهش می دهد.

اصطلاح “تأثیر موتزارت”

اصطلاح “تأثیر موتزارت” در سال ۱۹۹۵ توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ابداع شد. آنان کشف نمودند که دانشجویان بعد از گوش‌کردن به موسیقی موتزارت درآزمون‌های بهره هوشی، نمره بهتری کسب کردند.

 دانشمندان همچنین موسیقی مخصوص خلسه، موسیقی سبک مینی مال، کتابهای صوتی و آموزشهای درخصوص آرامش اعصاب را آزمایش نمودند، ولی هیچکدام آنها کارایی چندانی نداشتند.

سلامت نوزادان زودرس

در ژانویه ۲۰۱۰ ژورنال پزشکی کودکان تحقیقی را به چاپ رساند که توسط دانشمندان اسرائیلی انجام شد و نشان می‌داد که موسیقی موتزارت باعث می‌شود وزن کودکان نارس سریعتر اضافه شود. محققان در مرکز پزشکی سوراسکای تل‌اویو دوروز پیاپی برای ۲۰ نوزاد نارس حدود ۳۰ دقیقه موسیقی موتزارت پخش کردند و اضافه‌شدن وزن آنها را با گروه دیگری که به موسیقی گوش نداده بودند، مقایسه کردند.

پزشکان اشاره کردند که نوزادانی که به موسیقی گوش داده بودند، آرام‌تر بوده و این قضیه منجربه کاهش (یا رایگان شدن)هزینه های نگهداری و آرام کردن نوزادان شده بود.

رشد گیاهان

از سال ۱۹۷۰ گیاهان را درمعرض شنیدن تمامی انواع موسیقی قرار دادند. برخی موسیقی‌ها مورد علاقه آنها بود، و برخی از آنها باعث مرگشان شد. اما موسیقی موتزارت مورد علاقه آنها قرار گرفته است.

اولین تجربه درخصوص گیاهان و موسیقی درسال ۱۹۷۳ اتفاق افتاد که دروتی رتالاک که دانشجوی دوره لیسانس بود از اتاق‌های کنترل دانشکده بیوتکنولوژی کلرادو استفاده کرد تا گیاهان را درمعرض پخش موسیقی از دوایستگاه رادیویی متفاوت قرار دهد. گیاهان دریک اتاق می‌بایستی سه ساعت در روز به موسیقی راک گوش می‌کردند. رادیو در اتاق دیگر سه ساعت در روز موسیقی آرام می‌نواخت.

گیاهانی که به موسیقی آرام گوش کرده بودند، بطور سالمی رشد کردند، و ساقه‌هایشان به سمت رادیو خم شده بود. اما گیاهانی که به موسیقی راک گوش کرده بودند، برگهای ریزی داشته و در جهت دورشدن از رادیو خم شده بودند. آنها به صورت دسته ای دراز رشد کرده بودند و بیشتر آنها درعرض ۱۶ روز مردند.

موشهای سرگردان

فرانسیس راچر، یکی از دانشمندانی که در سال ۱۹۹۵ در تحقیقات پروژه “تأثیر موتزارت” شرکت کرد، درسال ۱۹۹۸ این تأثیر را بر روی موشها مورد بررسی قرار داد. یک گروه از موشها درزمانیکه در رحم بودند وهمچنین به مدت ۶۰ روز بعد از تولد نیز در معرض موسیقی موتزارت قرار گرفتند.

مشخص شد که این موشها در مسیرهای پر پیچ و خم بهتر خودشان را هدایت می‌کردند تا گروه دیگری از موشها که در سکوت قرار گرفته بودند و یا در معرض موسیقی سبک مینی مال فلیپ گلاس قرار داده شده بودند.

با وجود تحقیقات مختلف در این زمینه ؛ گروهی از دانشمندان اعلام کردند که موسیقی موتزارت تاثیرمحسوسی ندارد که در ادامه به آن می پردازیم .

تحقیقات جدید و نتایج جدید

دانشمندان بخش روانشناسی در دانشگاه وین در تحقیق جدید خود اعلام کردند: موسیقی ولفگانگ آمادئوس موتزارت (۱۷۵۶ - ۱۷۹۱) برخلاف عقیده مشهور، بر مغز تاثیر محسوسی ندارد و باعث افزایش هوش نمی شود.به گزارش بی بی سی، آنها از ۱۵ سال پیش درباره پدیده ای تحقیق می کنند که در محافل آموزش ذهنی معجزه موتزارت خوانده شده است.

گفته شده است که موسیقی موتزارت هوش و ذکاوت کودکان را به طرز معجزه آسایی بالا می برد. دانشمندان دانشگاه وین اکنون با بررسی ۳۹ کار مطالعاتی و انجام آزمون های میدانی و آزمایشگاهی بر بیش از ۳ هزار نفر به این نتیجه رسیده اند که آهنگ های نابغه ی عالم موسیقی بر هوش انسان یا توان و ظرفیت مغزی تاثیر مثبتی ندارد.

یاکوب پیچنیگ، سرپرست تیم تحقیقاتی در انستیتوی روانشناسی دانشگاه وین گفت: من به همه توصیه می کنم که موسیقی موتزارت گوش کنند، چون بی نهایت زیباست، اما انتظار نداشته باشند که فقط با شنیدن موسیقی هوش آنها زیاد شود.

فرانسیس راوشر، روانشناس آمریکایی در سال ۱۹۹۳ با نشر مقاله ای در مجله علمی نیچر اظهار داشت که تحقیقات او نشان می دهد شنیدن موسیقی موتزارت باعث افزایش هوش می شود و قدرت تجسم فضایی را بی اندازه بالا می برد.

راوشر در مقاله خود گفته بود که شنیدن قطعه سونات برای دو پیانو در دور ( شماره ۴۴۸) که موتزارت در سال ۱۷۸۱ تصنیف کرده است، بی نهایت در بالا بردن ذکاوت موثر است.

مقاله راوشر در محافل علمی توجه زیادی برانگیخت و بسیاری از والدین فرزندان خود را وادار می کردند برای بالا رفتن هوش ساعت ها به موسیقی موتزارت گوش دهند.

پیش از این در سال ۱۹۹۹ کریستوفر چابریس روانشناس آمریکایی در اعتبار معجزه موتزارت تردید نشان داد. او نیز به این نتیجه رسیده بود که موسیقی کلاسیک بر هوش انسان اثر محسوسی باقی نمی گذارد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.