تاثیر موسیقی بر درک ریاضی

فراگیری موسیقی تاثیرات بسیار زیادی بر زندگی و درک انسان از مسایل پیرامون دارد.یکیاز تاثیرات اثبات شده موسیقی بر ردک ریاضیات می باشد.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تاثیر موسیقی بر درک ریاضی بیشتر آشنا شوید.

موسیقی و ریاضی

به عقیده یونانیان باستان، ارتباط عمیقی بین موسیقی و ریاضی وجود دارد. در حقیقت می توان گفت از زمان های قدیم، قواعد و تناسبات بین اعداد و موسیقی مورد توجه محققان بوده است.

فیثاغورث فیلسوف و ریاضی دان یونانی از اولین کسانی بود که ارتباط ریاضی و موسیقی را در بین تارهای صوتی مورد بررسی قرار داد.

تاثیر موسیقی بر درک ریاضی

احساس هایی که در یافتن پاسخ مسئله ریاضی ظاهر می شوند، شبیه به احساس هایی است که هنگام اجرای قطعه موسیقی به انسان دست می دهد. مهمترین جنبه ای که در هر دو زمینه وجود دارد، خلاقیت است.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد، کودکانی که قادر به نواختن پیانو هستند، در انجام تمرین های ریاضی و همچنین بازی هایی مثل شطرنج و جور چین دارای مهارت های استدلالی بهتری هستند.

علاوه بر این در بررسی های دیگری که در این زمینه انجام شده است، بسیاری از دانشجویان رشته ریاضی که در دانشگاه در دوره کارشناسی موسیقی خوانده اند، در مقایسه با سایر دانشجویان مسائل ریاضی را بهتر یاد می گیرند.

در حقیقت می توان گفت از زمان های بسیار قدیم، ریاضی دانان تمایل زیادی به موسیقی و یادگیری آن داشته اند. به طور کلی درک تاثیر موسیقی بر یادگیری ریاضی موضوع جدیدی نیست و آموزگاران از قرن ها پیش از نقش مهم موسیقی بر رشد ذهن انسان در مورد مسائل ریاضی اطلاع داشتند.

دستور زبان موسیقی را مغز با استفاده از ریاضیات دیکته میکند

تقارن یکی از مباحث هندسه ( یکی از شاخه های ریاضیات ) است. با این وجود میتوان آن را در کار بسیاری از موسیقیدانان یافت .

در بسیاری از موسیقی ها ، یک تم ( ملودی کوتاه ) با تغیرات کمی در قطعات بارها تکرار شده است. هنگامی که تمی دوباره تکرار می شود، شاید از دفعه قبلی دیرتر شروع شود یا از آخر به اول نواخته شود.

ممکن است تمی دو برابر اندازه واقعی خود به آرامی نواخته شود یا با سرعت نصف اندازه واقعی خود نواخته شود. آثار باخ شاید مشهورترین نمونه تقارن در موسیقی باشد .

دقت و توجه زیاد به قوانین هارمونی ، وضوح ریتم و عبارت نویسی در آثار باخ، آنها را برای شنوندگان تبدیل به آثاری مملو از ریاضی اما با چاشنی احساس کرده است . قطعات Musical Offering که باخ در سال ۱۷۴۷ نوشته ، یکی از بارزترین این نمونه هاست.

بررسی جنبه های مختلف موسیقی بر ریاضی

بسیاری از افراد موسیقی را فقط از جنبه هنری آن مورد توجه قرار می دهند ولی موسیقی رابطه عمیق و تنگانگی با ریاضی دارد.

در حقیقت نه تنها نت ها و اصوات مربوط به موسیقی از لحاظ شدت و بسامد با ریاضی در ارتباط نزدیکی هستند، بلکه این ارتباط بین موسیقی و ریاضی تا حدی زیاد است که می توان تمام یک آهنگ را از نظر روابط ریاضی مورد ارزیابی قرار داد. موسیقی دانان اعتقاد دارند که تعادل و هماهنگی زیادی بین موسیقی و علم ریاضی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.