تاثیر موسیقی بر تحمل درد

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

زمان بسیار زیادی است که از موسیقی برای درمان بیماری ها استفاده می شود و این موضوع شامل کاهش استرس، کاهش عوارض جانبی داروها، کاهش دردهای دندانپزشکی و ... است. موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کند، بدن را به وجد بیاورد و حتی به افراد کمک کند تا درد را بهتر کنترل کنند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به بررسی موضوع تاثیر موسیقی بر تحمل درد صحبت خواهیم نمود.با ما همراه باشید.

تاثیر موسیقی بر تحمل درد

ارتباط بین شنیدن موسیقی و کاهش درد، توسط تحقیقات بیشماری ثابت شده است. تحقیقات در زمینه فواید موسیقی نشان داده است که موسیقی می‌تواند به مدیریت درد بسیار کمک کند.

یک تحقیق روی افراد دارای سندرم فیبرومیالژیا (Fibromyalgia) انجام شد که در آن افرادی که برای یک ساعت و بیشتر به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در درد را تجربه کردند.

( فیبرومیالژیا یک سندروم درد اسکلتی-عضلانی مضمن است.)

کاربرد  AAM

استفاده از موسیقی برای کاهش استرس و درد، به موسیقی ضد اضطراب (Anxioalgolytic Music (AAM))  معروف است.

کاربردهای پزشکی AAM یا عملکرد موسیقی در کاهش درد شامل: کاهش استرس بعد از عمل های جراحی، مراقبت های دندانپزشکی، بیهوشی و درد های بعضی از داروها، کاهش ناهنجاری ها و اختلالات رفتاری، درد و استرس زایمان، کهنسالی و استرس ها و درد های مربوطه، اختلالات حرکتی مربوط به اعصاب و یا اختلالات حرکتیِ روانی، و در کل، تسکین درد و کاهش استرس می‌باشد.

کاربرد AAM یا استفاده از موسیقی برای کاهش استرس و درد، در طول ۳۰ سال و روی بیش از ۱۶۰۰۰۰ بیمار آزمایش شده است و ثابت شده است که موسیقی می‌تواند به عنوان یک مکمّل درمانی برای افراد استفاده گردد و موثر باشد.

سایر درمان ها، با حضور موسیقی درمانی نتیجه ی بهتری در بر داشتند و این موضوع نشان می‌دهد که موسیقی به عنوان یک مکمل درمانی  ، تاثیر سایر درمان ها را نیر بیشتر می‌نماید.

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ در مورد تاثیر موسیقی روی درد انجام شد، به این نتیجه رسیدند که بیمارانی که قبل، حین و حتی بعد از جراحی موسیقی گوش کرده بودند، میزان درد و استرس کمتری، نسبت به کسانی که موسیقی گوش نداده بودند، احساس کردند.

در حالی که فواید موسیقی در هر سه مرحله مشهود بود، محققان اضافه کردند فواید گوش کردن به موسیقی قبل از جراحی بیشتر از بقیه بوده است. این مطالعه روی ۷ هزار بیمار انجام شد و طی آن نتیجه گرفتند، آن‌هایی که به موسیقی گوش می‌دهند، به داروی کمتری برای تسکین درد خود دارند.

تاثیر موسیقی بر کاهش درد

همچنین طبق مطالعه ای که در نشریه Journal of Advanced Nursing منتشر شد، گوش دادن به موسیقی می تواند به کاهش درد مزمن و افسردگی کمک کند.

 پژوهشگران  شرکت کننده ها را به سه گروه تقسیم کردند:

  • گروه نخست به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دادند.
  •  گروه دوم به آهنگ های  انتخابی پژوهشگران گوش می دادند.
  • گروه سوم به موسیقی گوش نمی دادند.

شرکت کنندگان در این مطالعه به بیماری های مختلفی، از جمله آرتریت و مشکلات دیسک مبتلا بودند که موجب درد مزمن می شد.

در پایان مطالعه، گروه هایی که به موسیقی گوش داده بودند، کاهش درد به میزان ۲۱ درصد را گزارش کردند، در شرایطی که گروه کنترل افزایش ۱ تا ۲ درصدی احساس درد را گزارش کردند. همچنین، گروه هایی که به موسیقی گوش داده بودند، در مقایسه با گروه کنترل ۲۵ درصد افسردگی کمتر را گزارش کردند. از این رو، پژوهشگران نتیجه گیری کردند که گوش دادن به موسیقی می تواند به افراد در مقابله با درد مزمن و همچنین افسردگی کمک کند.

در تحقیقی دیگر؛ محققان آمریکایی با آزمایش روی ۶۰ بیمار مبتلا به دردهای کهنه دریافتند:

گوش دادن به موسیقی ۲۱ درصد از میزان درد می کاهد و تا ۲۵ درصد از بروز افسردگی ناشی از دردهای مزمن جلوگیری می کند.

موسیقی همچنین به افراد کمک می کند تا با مواجهه با شرایط مختلف زندگی از خود مقاومت بیشتری نشان دهند. افرادی که در این تحقیق مورد آزمایش قرار گرفتند، از بیماری هایی چون آرتروز، دیسک کمر و ورم مفاصل برای ۶ سال رنج می بردند.

در این تحقیق، گروهی به مدت یک هفته و هر روز یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند و گروه دیگر موسیقی درمانی را تجربه نکرده بودند.

از سویی گروهی که موسیقی گوش می دادند نیز به دو دسته تقسیم شدند. یک گروه می توانستند موسیقی دلخواهشان را انتخاب کنند و گروه دوم مجبور بودند از میان لیستی از آهنگ های انتخاب شده توسط محققان، موسیقی خود را برگزینند.

به گفته محققان، تفاوت اندکی در نتیجه آزمایش بین دو گروهی که موسیقی گوش می دادند وجود داشت، اما هر دو گروه در مقایسه با دسته ای که اصلا موسیقی گوش نداده بودند، پیشرفت های بهتری در بیماری خود نشان می دادند به طوری که تحمل درد برای آنها آسان تر بوده و احساس قدرت در این افراد افزایش یافته بود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.