تاثیر انتخاب موسیقی مناسب برای ورزش

همیشه از تاثیرات موسیقی بر هوش و سلامت جسم صحبت شده است.اما جالب است بدانید که نوع موسیقی انتخابی ما به تنهایی، تاثیرات متفاوتی بر فعالیت ها و حتی سلامت ما دارند.در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام تاثیر انتخاب موسیقی مناسب برای ورزش را بیان نموده ایم.

تاثیر انتخاب موسیقی مناسب برای ورزش

همانطور که سکوت نمی تواند خلایت ما را تحریک کند، در هنگام ورزش کردن نیز نتیجه ی مفیدی برای ما به همراه نخواهد داشت.در طول سال ها، تحقیقاتی پیرامون تاثیرات موسیقی در هنگام ورزش کردن، انجام شده است.

در سال ۱۹۱۱ یک محقق آمریکایی به نام لئونارد آیرس متوجه شد که دوچرخه سواران در هنگام گوش دادن به موسیقی، تند تر از حالتی که موسیقی گوش نمی‌دادند، رکاب می‌زدند. دلیل این موضوع، این است که گوش دادن به موسیقی می‌تواند باعث کاهش خستگی افراد شود.

به محض این که بدن ما پیام خستگی و اینکه ما مایل به متوقف کردن ورزش هستیم را درک می‌کند، سیگنال هایی را به مغز برای توقف و استراحت کردن می‌دهد.

گوش دادن به موسیقی، با هوشیاری مغز ما رقابت می‌کند و و به ما کمک می‌کند تا سیگنال های خستگی مغز را نادیده بگیریم. البته این موضوع برای تمرین و ورزش های سبک و نیمه سبک نتیجه ی بهتری دارد.

در هنگام انجام ورزش سنگین و شدید، موسیقی توانایی زیادی برای دور کردن توجه مغز ما نسبت به خستگی و درد ندارد. موسیقی نه تنها با پرت کردن حواس نسبت به درک احساس درد، باعث افزایش مدت زمان ورزش و شدت آن می‌شود، بلکه بازدهی ما را نیز در هنگام ورزش کردن افزایش می‌دهد.

تاثیر انتخاب موسیقی مناسب برای ورزش

موسیقی و دریافت اکسیژن بیشتر در ورزش

مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد دوچرخه سوارانی که به موسیقی گوش می‌دادند، به میزان ۷% کمتر از سایر دوچرخه سوارانی که به موسیقی گوش نمی‌دادند، اکسیژن مصرف کردند.

تعدادی از تحقیقات اخیر نشان داده اند که یک سقف در مورد تاثیرات موسیقی وجود دارد؛ به طوری که موزیک هایی که بیشتر از حدود ۱۴۵bpm (ضرب در هر دقیقه) باشند، باعث افزایش انگیزه ی افراد نمی‌شوند. بنابراین در هنگام انتخاب لیست آهنگ های مورد علاقه تان برای گوش دادن، این نکته را در مورد رابطه ی سرعت موسیقی و انگیزه به خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.