بیوگرافی پیر بولِز،یکی از بنیان‌گذاران سبک سریالیسم

پیر بولِز در ۲۶ مارس ۱۹۲۵ و در فرانسه متولد گردد.وی رهبر ارکستر، استاد و نظریه پرداز موسیقی معاصر، یکی از تأثیرگذارترین شخصیت های دنیای موسیقی در عصر حاضر بود. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این هنرمند برجسته بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی پیر بولِز،یکی از بنیان‌گذاران سبک سریالیسم

بولِز ابتدا با توجه به هوش سرشاری که در ریاضی داشت، برای تحصیل در حوزه مهندسی به دانشگاه پلی تکنیک لیون رفت اما خیلی زود به موسیقی تغییر گرایش داد و هوش ریاضی خود را در آثار تجربه گرا و نوجویانه ی موسیقایی اش به کار گرفت.

در کنسرواتوار پاریس نزد اولیویه مِسیان آموزش دید. وی یکی از بنیان‌گذاران سبک سریالیسم به‌شمار می‌رود. وی از مهم‌ترین چهره‌های موسیقی مدرن است.

او با آثاری که گاه ادامه کارهای آرنولد شونبرگ و گاه فراتر از آن است تأثیر زیادی در عرصه موسیقی مدرن جهان گذاشته‌است. بولز را می‌توان یکی از پیشگامان فلسفی جنبش هنری پس از جنگ، با گرایش به تجربه گرایی و انتزاع نامید.

وی را از پیشگامان فلسفی جنبش هنری پس از جنگ جهانی دوم می دانند.

یکی از بزرگترین آهنگساز- رهبر ارکسترهای جهان

بیوگرافی پیر بولِز

او با تعمیق ارتباط میان خلاقیت و تقسیر و اجرا، همچنین با تأثیرگزاری بی مانندی که بر حیات موسیقایی، فرهنگی و فکری فرانسه و ورای مرزهای کشورش داشت، از دهه ی ۱۹۵۰، خود را به عنوان یکی از بزرگترین آهنگساز- رهبر ارکسترهای جهان شناساند.

بولِز در برخی آثارش تکنیک “شانسی هدایت شده” (chance led) را ارائه می کند و در برخی دیگر “اثر در حال انجام” (work in progress) را ارائه می نماید.

از دهه ۸۰ و با ورود نرم افزارهای رایانه ای به جهان موسیقی همکاری موسسه با نهادهای آکادمیک در زمینه طراحی برنامه های سایبر آکوستیک و سایبرسونیک شدت بیشتری گرفت.

پیِر بولِز (Pierre Boulez) در سه شنبه، ۵ ژانویه ۲۰۱۶ در ۹۰ سالگی درگذشت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.