بیوگرافی مژگان شجریان

استاد محمدرضا شجریان، یکی از اسطوره های فراموش نشدنی موسیقی ایران می باشد.این استاد بزرگ فرزندان هنرمند برجسته ای را نیز تربیت نموده است.در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم با دختر نام آشنای استاد، مژگان شجریان بیشتر آشنا شویم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بیوگرافی مژگان شجریان

مژگان شجریان در ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۸ دیده به جهان گشود.وی طراح گرافیک، نقاش، خواننده و نوازندهٔ سه‌تار است.

وی فراگیری سه‌تار را نزد محمدرضا لطفی و حسین علیزاده و در سال ۱۳۵۸ آغاز نمود.
سپس به فراگیری ردیف نوازی نزد پرویز مشکاتیان در سال ۱۳۶۰ پرداخت.
و مسیر تحصیلی خود را در دانشگاه هنر با فراگیری ردیف نوازی نزد مهربانو توفیق و در ۱۳۶۸ ادامه داد.

گروه شهناز

محمدرضا شجریان در سال ۱۳۸۷ یک گروه موسیقی بنیان نهاد و آن را به افتخار جلیل شهناز (نوازندهٔ نامی تار)، گروه شهناز نامید. محمدرضا شجریان به همراه دخترش مژگان شجریان با این گروه فعالیت داشتند.

آلبوم ارغوان

اولین آلبوم مستقل وی در فروردین ۱۳۹۸ با نام ارغوان منتشر شد.

آهنگسازی این آلبوم را سورنا صفاتی بر عهده داشته‌است. در این آلبوم از اشعار شاعرانی چون هوشنگ ابتهاج، محمدرضا شفیعی کدکنی و حافظ استفاده شده‌است.

مژگان دربارهٔ نام این آلبوم می‌گوید: «نام ارغوان حکایت‌گر آلام مردمان سرزمین ماست و نیز آنان که تن به کوچی اجباری داده ولی هرگز از سرزمین مادری ریشه برنکنده‌اند.»

با توجه به محدودیت‌های انتشار آلبوم‌های موسیقی با صدای زنان در ایران مژگان شجریان با انتشار نوشته‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد:

«به دلیل قوانین ناعادلانه حاکم بر سرزمینمان امکان انتشار آلبوم ارغوان وجود ندارد و به همین دلیل ارغوان به‌طور رایگان در اینترنت در دسترس علاقه‌مندان در ایران قرار می‌گیرد.»

مهاجرت

مژگان در سال ۲۰۱۲ به آمریکا مهاجرت کرد و هم اکنون در کالیفرنیای جنوبی زندگی می کند و در آنجا اجرا می کند و آوازهای کلاسیک فارسی و سه تار را آموزش می دهد.

وی در بیش از ۶۰ کنسرت به طور گسترده در جشنواره های بزرگ بین المللی و سالن های معتبر کنسرت در اروپا ، آمریکای شمالی ، استرالیا با موسیقی دان ارجمند ایرانی (محمدرضا شجریان ) اجرا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.