بیوگرافی منوچهر چشم آذر

منوچهر چشم آذر از هنرمندان معاصر و توانمند ایرانی است و به عنوان آهنگساز و تنظیم کنندهٔ فعالیت دارد.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با منوچهر چشم آذر بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی منوچهر چشم آذر

منوچهر چشم آذر در ۲۳ آذر ماه سال ۱۳۲۳ در اردبیل  به دنیا آمد. پدر و مادر او پس از جنگ جهانی دوم از روسیه به ایران مهاجرت کردند. چند سالی در تبریز زندگی کردند وی در ۴ سالگی به همراه خانواده اش به تهران آمد.

چشم آذر در خانواده ی کاملا آشنا به موسیقی بزرگ شد ، پدرش اسماعیل چشم آذر در مسکو در ارکستر فلارمونیک به نوازندگی ویولن مشغول بود و پدر بزرگش نیز از علاقمندان به هنر موسیقی بوده و ساز تار را نوازندگی می کرده است. ناصر چشم آذر برادر بزرگتر منوچهر نیز از آهنگسازان و موسیقی دانان برجسته ی ایران می باشد.

شروع علاقه  با ساز آکاردئون

پدرش اولین بار ساز ویولن را برایش خرید اما بعد از دو یا سه سال کار با ویولن تمایلی به ادامه کار با این ساز نشان نداد، سپس پدرش ساز آکاردئون را برایش تهیه کرد که این بار او به این ساز علاقه‌مند شد. وی برای تحصیل در زمینه موسیقی وارد هنرستان موسیقی شد. او صاحب دو فرزند است. یک پسر و یک دختر که پسرش در ایران و دخترش در خارج از ایران به دنیا آمده‌اند.

در یازده سالگی (۱۳۳۴) پدرش او را در هنرستان عالی موسیقی تهران ثبت نام می کند و تحصیلات خود را در رشته ی موسیقی نزد اساتیدی همچون یوسف زاده (رهبر ارکستر، رئیس هنرستان عالی موسیقی در آن زمان) کمال پورتراب (وی مدیر هنرستان عالی موسیقی در فاصله سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ بود) ، امانوئل ملیک اصلانیان (از اساتید بنام دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی) ادامه می دهد. ساز اصلی او در هنرستان پیانو بود. وی چند سال نیز بصورت خصوصی نزد استاد اصلانیان پیانو را به سبک کلاسیک آموخت.

منوچهر چشم آذر در ۱۷ سالگی در گروه های کوچک ارکستر برای بعضی از مراسم های محلی به اجرا می پرداخت در آن زمان او آکاردیون می نواخت. با اینکه تحصیلات عالی او موسیقی کلاسیک بود اما با وارد شدن به بازار ایران تصمیم گرفت برای موسیقی ایرانی کار کند ، در آن زمان موسیقی ایرانی بیشتر به صورت همنوازی بود و تنظیم آهنگ به سبک امروزی نداشت.

حضور در رادیو ملی ایران

منوچهر چشم آذر سالها در رادیو ملی ایران در برنامه هایی نظیر شما و رادیو ، ارکستر پاپ رادیویی نیز به همکاری پرداخت ، در آن زمان بخاطر آنکه گروه های ارکستر پاپ فرانسوی و اسپانیش در تهران و رادیو به اجرا می پرداختند ، تنظیمات و آهنگسازی آهنگ هایشان نیز برعهده خودشان بود و کسی در ایران بصورت حرفه ای به تنظیم موسیقی نمی پرداخت.

به همین صورت اکثر خوانندگان بنام آن زمان که در رادیو به اجرا می پرداختند همچون ،  عارف ، ویگن ، دلکش ، روانبخش و بسیاری از خوانندگان دیگر تنظیمات آهنگ هایشان را خارجی ها انجام می دادند.

فعالیت‌های پس از انقلاب منوچهر چشم‌ آذر

وی بعد از انقلاب در آمریکا بی‌وقفه به کار خود ادامه داد. بنا به درخواست تعداد زیادی از خوانندگان مقیم لس آنجلس، به مدت چندین سال بر خلاف میل شخصی خود بیشتر درگیر ساخت و تنظیم آهنگ‌های شاد (شش و هشت) شد. آهنگ تولد با صدای اندی و آهنگ تو عزیز دلمی با صدای منصور از جمله کارهای شاد او در این دوره به‌شمار می‌روند.

البته فعالیت‌هایش را محدود به کارهای شاد نکرد. آلبوم جان جوانی با صدای ابی از جمله تنظیم‌های موفق او در این دوره است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.