بیوگرافی محمد نوری

جان مریم قطعا یکی از آثار با ارش و ماندگار ایرانی می باشد، که با هنرنمایی استاد محمد نوری خلق شد.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با بیوگرافی محمد نوری آشنا شوید.

بیوگرافی محمد نوری

زنده یاد محمد نوری با نام اصلی محمد راهنمایی نوری متولد ۱ دی ۱۳۰۸ در رشت است. وی از خوانندگان مطرح و مدرس آواز موسیقی ایرانی بود. ساز اصلی او پیانو و جنس صدا و محدوده صوتی صدایش در محدوده باس بود.

محمد نوری از جمله محبوب‌ترین خوانندگان و موسیقیدانان ایرانی به شمار می‌آید که طرفداران موسیقی او را با آهنگ «جان مریم» و «ایران ایران» به یاد می‌آورند. نوری علاوه بر مدارج مهم هنری و آکادمیک در ۱۳۸۵ خورشیدی به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

بیوگرافی محمد نوری

شروع فعالیت در نوجوانی

محمد نوری در دهه ۱۳۲۰ و در دوران نوجوانی با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه های روز کشورهای غربی و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده بود ، کار خوانندگی را آغاز کرد. ناصر حسینی ، افسر موسیقیدان ارتش ایران از مشوقان محمد نوری بوده است.

محمد نوری دوران دبیرستان خود را در مدرسه فیروز بهرام بود. وی در کنار رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته نمایش، به فراگیری آواز ایرانی نزد اسماعیل مهرتاش مشغول شد. پس از آن تئوری موسیقی، سلفژ و نوازندگی پیانو را نزد استادان هنرستان عالی موسیقی سیروس شهردار و فریدون فرزانه و مصطفی کمال پورتراب فرا گرفت.

سپس نزد اولین باغچه بان و فاخره صبا آواز کلاسیک را آموخت و در آواز خود از استادانی مانند حسین اصلانی، ناصر حسینی تاثیر گرفت و رفته رفته توانست سبک منحصر به فرد خود را ارائه دهد؛ شیوه ای که به سختی می توان آن را در زیر شاخه ای از شاخه هایی، چون پاپ، کلاسیک و … گنجاند. نوری شیوهٔ آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه‌ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می‌داند.

پس از انقلاب

او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب سرد زمستانی همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم آوازهای سرزمین خورشید ادامه یافت.

محمد نوری طی سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد. محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ آوازی اجرا کرد.

او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه‌ نیز پرداخت. محمد نوری در سال های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا کرده‌است.

درگذشت:

محمد نوری پس از سال ها مبارزه با بیماری سرطان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه ۹ مرداد ۱۳۸۹ در بیمارستان جم در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *