بیوگرافی لئونارد کوهن

لئونارد کوهن یکی از افراد مشهور در زمینه موسیقی و ادبیات می باشد.دراین بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با بیوگرافی لئونارد کوهن بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی لئونارد کوهن

لئونارد کوهن متولد ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۴ شاعر، رمان‌ نویس و خواننده و ترانه‌ سرای یهودی‌ تبار کانادایی بود. شهرتش بیشتر به خاطر موسیقی او بود. کوهن اولین کتاب شعرش را در سال ۱۹۵۶ در مونترال منتشر کرد، اولین رمان او نیز در سال ۱۹۶۳ به کتاب فروشی‌ ها آمد.

درون مایه شعرهای او دین، سیاست، انزوا، روابط میان فردی و جنسی است. کوهن در ۱۰ مارس ۲۰۰۸ به عنوان عضو جدید تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد.

در بچگی با پدربزرگش خاخام سالامون کلینتسکی-کلاین در مورد تورات بحث و جدل می‌ کرد. جالب این که ملودی ترانه معروف او «چه کسی با آتش» (Who by Fire) نیز به دعایی یهودی برمی‌ گردد.

شهرتش بیشتر به خاطر موسیقی او بود. کوهن اولین کتاب شعرش را در سال ۱۹۵۶ در مونترال منتشر کرد، اولین رمان او نیز در سال ۱۹۶۳ به کتاب فروشی‌ها آمد.

درون مایه شعرهای او دین، سیاست، انزوا، روابط میان فردی و جنسی است. او سال‌هایی را نیز به تمرین ذن بودایی سپری کرد.

 لئونارد کوهن

عضو تالار مشاهیر راک اند رول

کوهن در ۱۰ مارس ۲۰۰۸ به عنوان عضو جدید تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد

پدرش که تاجر پوشاک بود، در نه سالگی لئونارد درگذشت. به گفته‌ کوهن، او هنگام مرگ پدرش برای نخستین بار قدرت کلمات را حس کرده است.

پس از مراسم خاک‌ سپاری، کراواتی را از کمد لباس پدرش برمی‌ دارد، آن را می‌ شکافد و یادداشت کوتاهی با این جمله در آن می‌ گذارد: «چه کسی می‌ گذرد؟ و -من می‌ پرسم- چه کسی [او را] صدا می‌ زند؟ » بعد این کراوات را با همان یادداشت در باغ دفن می‌ کند.

لئونارد در رشته زبان انگلیسی از دانشگاه مک‌گیل دانش‌آموخته شد و در سال ۱۹۵۵ به خاطر نوشته‌های خلاقانه‌اش جایزه ادبی Mc. Naughton را از آن خود کرد. کوهن در ابتدای سیر هنری خود به عنوان نویسنده فعالیت می‌کند.

قدم نهادن به صحنه موسیقی

او تا ۳۳ سالگی به صحنه موسیقی نیامده بود و اولین اجراهایش را در این سنین شروع کرد و به سرعت به عنوان یکی از ستاره‌های راک اندرول خود را به جامعه موسیقی کانادا و آمریکا شناساند.

نخستین آلبوم های کوهن در سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۱ به بازار آمد و به نوعی از جمله قویترین آثار او به شمار می رفتند. موسیقی ملایم و فضای یاس‌آلود و عاشقانه از ویژگی‌های آثار کوهن به شمار می‌رود.

از جمله معروفترین کارهای او ترانه هاله لویاست که به نوعی شهرتی جهانی برای او به ارمغان آورد.

جایزهٔ پرنس آستوریاس

کوهن در سال ۲۰۱۱ به دلیل «مجموعه آثارش که بر سه نسل در سرتاسر جهان تأثیر گذاشته‌است» جوایز شاهدخت آستوریاس - یکی از معتبرترین جوایز ادبی اسپانیا - را دریافت کرد.

هیئت داوران جایزهٔ پرنس آستوریاس در مورد کوهن گفتند که «او تصویری آفریده‌است که در آن، شعر و موسیقی درهم آمیخته‌اند و به چیز گران بهای تغییرناپذیری بدل شده‌اند».

برخی از اشعار و کتاب‌های کوهن به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند و او در میان مخاطبان فارسی زبان وعلاقه‌مندان موسیقی در ایران نیز هواداران خاصی دارد.

او با ترانه هایی از جمله تا انتهای عشق با من برقص، سوزان، هله‌لویا و بدرود ماریان به شهرتی جهانی دست یافته و آلبوم "من مرد تو هستم" در سال ۱۹۸۸ از نظر تجاری موفق‌ترین آلبوم وی بوده است.

لئونارد کوهن در سال ۲۰۰۵ بعد از آگاه شدن از آن که مدیر سابقش از صندوق بازنشستگی او پنج میلیون دلار برداشت کرده، مجبور به برگزاری کنسرت‌های جدیدی در سراسر دنیا شد.

در سال ۲۰۰۹ این خواننده در حال اجرا روی صحنه از هوش رفت و در بیمارستانی در اسپانیا بستری شد. دلیل این  حادثه  را مسمومیت غذایی اعلام کردند. او چندماه بعد، به دلیل آسیب‌دیدگی ستون فقراتش مجبور به فیزیوتراپی شد و تور دور اروپای خود را لغو کرد.

کوهن دو رمان به نام‌های «بازی مورد علاقه» و «پاک باختگان زیبا» نوشته که هر دو در دهه ۶۰ منتشر شدند و دومی امسال تابستان تجدید چاپ شد.

مرگ لئونارد کوهن

در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶ مدیر برنامه‌های او اعلام کرد که کوهن در شب مرگش در منزل خود در لس آنجلس، زمین خورده و بعد به آرامی در خواب فوت کرده‌است. او گفت مرگ کوهن «ناگهانی، غیرمنتظره و آرام بود».

One thought on “بیوگرافی لئونارد کوهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.