بیوگرافی استاد فرهنگ شریف

در گذشته های نه چندان دور افرادی بودند که موسیقی ایرانی را تحت تاثیر قرار دادند به طوریکه نام آن ها همیشه جاودان خواند ماند.یکی از این اساتید برجسته، استاد فرهنگ شریف می باشد که قصد داریم در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با بیوگرافی استاد فرهنگ شریف آشنا شویم.با ما همراه باشید.

بیوگرافی استاد فرهنگ شریف

استاد فرهنگ شریف موسیقیدان، آهنگسازو نوازنده نامدار و پرآوازه ایران در اولین روز از سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در شهر آمل به دنیا آمد. پدر ایشان که از پزشکان مطرح تهران بود، با ایجاد فضایی آرام در محیط خانواده، آن هم در زمانی که خانواده ها جایگاهی برای موسیقی و هنر در رشد و تربیت فرزندان قائل نبودند، بستر رشد دلخواه را برای هر سه پسر خود فراهم نمود. یکی از آنها فرهنگ شریف بود.

فرهنگ شریف از چهار سالگی تحت تاثیر آموزش موسیقی به وسیله پدرش و نیز رفت و آمد بزرگان موسیقی به منزل آنها خصوصا عبدالحسین خان شهنازی برادر حاج علی اکبرخان شهنازی، موسیقی را فرا گرفت.

در سن دوازده سالگی نخستین تک نوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می‌شد با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه‌های گل‌ها به عنوان تک نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می‌کرد.

بیوگرافی استاد فرهنگ شریف
بیوگرافی استاد فرهنگ شریف

 فعالیت های هنری

استاد فرهنگ شریف با خوانندگان بسیاری همکاری و همنوازی آوازی داشته(اسامی در پاورقی) و به اجرای کنسرت های زیادی به همراه آنان در شهرها و کشورهای مختلف پرداخته است.

فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون گلپا، ایرج، تاج اصفهانی، دلکش، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان، علیرضا افتخاری، محمود محمودی خوانساری، حسام الدین سراج، مرضیه، حمیرا، هایده و روح‌ انگیز همنوازی داشته ودر فستیوال های بین المللی جهت شناساندن ساز تار به علاقه مندان موسیقی در ورای این مرز و بوم تلاش ها نموده است.

استاد در دانشگاه موزه هنر لندن با برگزاری کنسرت های تخصصی ؛ پژوهشی و همچنین تشکیل کلاسها و کارگاههای تخصصی ؛ آموزشی، نقش پر رنگی را در بیان ویژگی های ساز تار ارائه نموده است .

فستیوال موسیقی برلین نیز جایی بود که او توانست هنر خود با ساز تار را به رخ جهانیان بکشاند. ایشان به همراه خسرو آواز ایران زمین، استاد محمدرضا شجریان نیز کنسرت های متعددی را چه در داخل و چه در خارج از کشور اجرا نموده است.

فرهنگ شریف چند سالی را در دانشگاه‌های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود. او نخستین هم نوازی را با خوانندگانی چون محمودی خوانساری، شجریان، اکبر گلپایگانی داشت و نخستین تصنیف اکبر گلپایگانی از ساخته‌های اوست.

استاد فرهنگ شریف موفق به دریافت نشان درجه یک هنری معادل دکترا از دست آقای خاتمی رئیس جمهور وقت شد. فرهنگ شریف در جشنواره‌های مختلف موسیقی فجر هم به همراه سعید رودباری به اجرای دو نوازی پرداخت.

وفات

وی سرانجام در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ و در سن ۸۵ سالگی به علت بیماری ریوی و عفونت شدید خونی در بیمارستانی در تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد. روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.

2 thoughts on “بیوگرافی استاد فرهنگ شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.