بیوگرافی احمد ابراهیمی ،ردیف‌دان و مدرس آواز

احمد ابراهیمی، ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده پیش‌کسوت در سال ۱۳۰۵ در اورامانات کردستان متولد شد . به دلیل اینکه اکثر اعضای خانواده او دستی در موسیقی داشتند همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود.دراداکه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این استاد برجسته بیشتر آشنا شوید.

احمد ابراهیمی

احمد ابراهیمی

ابراهیمی حدود ۱۲ سال داشت که به تهران نقل مکان کرد  وی در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوشی که داشت با استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا ،مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر همگی این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند گردید.

پس از پنج سال که تحت تعلیم آنان قرار می‌گیرد اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مردم روبرو ‌شد.

ابراهیمی  پس از یک سال اجرای برنامه‌های مختلف موسیقی در رادیو، به سال ۱۳۳۳ به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی ،استاد پیانو که با همکاری محمد میرنقیبی اداره می شد،راه می‌یابد و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز می‌شود.همکاری او  تا سال ۱۳۳۵ با این ارکستر ادامه داشت.

ابراهیمی از سال ۱۳۴۲ تا اواخر سال ۱۳۵۴ رئیس دفتر اداره کل فعالیت‌های هنری و از سال ۱۳۵۴ تا اواخرسال ۱۳۵۸ مدیر امور اداری سازمان ملی فولکلور ایران بود و در فروردین ماه ۱۳۵۹ پس از پشت سرگذاشتن بیست و چهار سال مستمر کار هنری و مدیریت هنری  با تقاضای خودش باز نشسته شد.

بعد از انقلاب عمده وقت ابراهیمی به آموزش ردیف‌های آوازی به شاگردان و علاقه‌مندان موسیقی آوازی صرف شد.

در سال‌های بعد از دهه هشتاد نهادهای عمومی و مدنی از این آوازخوان پیش‌کسوت تقدیر به عمل آوردند که از جمله آنها تجلیل از استاد ابراهیمی و استادفریدون حافظی در خانه موسیقی بود.

درگذشت احمد ابراهیمی

احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی تیر ماه ۱۳۹۲ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.