بیت باکس چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ضرب دهانی ، B-box یا BeatBox  یکی از واژه هایی است که به تازگی زیاد شنیده می شود. شاید شما هم ویدیوهایی را که یک یا چند نفر با استفاده از دهان به تولید صدا و موسیقی می پردازند دیده باشید.به این توانایی بیت باکس گفته می شود.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم بیت باکس بیشتر آشنا شوید و بخوانید بیت باکس چیست و چه ویژگی هایی دارد.

بیت باکس چیست؟

B-box یا حنجره‌نوازی یک هنر اولیه انسانی است که از فیزیک و بدن به عنوان یک ابزار موسیقی چندمنظوره استفاده می‌کند. همچنین یکی از عناصر هیپ هاپ ( HipHop ) و یکی از انواع هنرها می باشد که به تقلید صداهای ضرب سازها به خصوص ساز های کوپه ای می پردازد.

در واقع به زبانی ساده تر بیت باکس ، ضرب دهانی یا حنجره‌نوازی، بیان موزیکال و نوآورانه صداها، تنها با استفاده از دهان، گلو و بینی است.

البته نباید فراموش کنید که بیت باکس ممکن است شامل تقلید صدای ساز هم باشد،یعنی با توجه به تبحر بیت باکسر یا کسی که بیت باکس را انجام می دهد، قابلیت اجرای صدای ساز‌های دیگر هم وجود دارد.

این را هم اضافه کنیم که این هنر زیبا فقط به هیپ‌هاپ خلاصه نمی شود و امروزه در خیلی از سبک‌ها مورد استفاده و استقبال شنوندگان قرار گرفته است.

بر خلاف باور عموم، این هنر، به سرعت رو به رشد است و امروزه فراتر از تکرار درام و جلوه‌های صوتی رفته و به یک اجرای موسیقیایی کامل تبدیل شده است.

BeatBox

حنجره‌نوازی ارگانیک‌ترین شکل هنر

بیان موسیقیایی از طریق بدن، از مهم‌ترین نوع ارتباطات انسانی است. در نتیجه حنجره‌نوازی ارگانیک‌ترین شکل هنر است. هنرمندان این حرفه بیت باکسر نامیده می شوند.

هنرمندان بیت باکس ایران کمتر مورد توجه قرار می گیرند اما در این میان هیپ هاپ آرتیست و هنرمندان خیابانی بسیاری همچون

  • نیما نیموش،
  • امید قدر،
  • آتور (احسان ضیا)،
  • کیا رکنی و...

به اصول بیت باکس مسلط بوده و اجراهای زیبایی خلق کرده اند.

تاریخچه بیت باکس

استفاده از اصطلاح بیت باکس به دهه های ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد و تقلید سازهای موسیقی و الکترونیک با حنجره از زمان شکل گیری فرهنگ هیپ هاپ مورد توجه این قشر از جامعه قرار گرفت.

اولین بار در شهر نیویورک بیت باکس اجرا شد. در اوایل تا اواسط دهه هشتاد، سه نام به عنوان برترین‌های این هنر برجسته شدند:

  • دارن بوفی رابینسون (Darren ‘Buffy’ Robinson)،
  • دوگ‌ای فرش (Doug E. Fresh)
  • و بیز مارکی (Biz Markie)؛

آن‌ها به دلیل نوآوری‌هایشان به عنوان پیشگامان هنر حنجره‌نوازی شناخته می‌شوند.

همزمان با تولد فرهنگ هیپ هاپ در آمریکا بیت باکس مورد توجه قرار گرفت و از سال ۲۰۰۰ روند رو به رشد محبوبیت جهانی خود را طی می کند به طوری که کشورهای بسیاری از شرق آسیا تا خاورمیانه و غرب دارای تعداد زیادی بیت باکسر هستند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.