موسیقی سنتی ایرانی

اسلایدر-موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی سنتی ایرانی با فرهنگ ایرانی درآمیخته و همیشه از جایگاه والایی در بین هنرها برخوردار بوده است و ما به عنوان بهترین مرکز آموزش موسیقی سنتی و آواز در تهران به دنبال زنده نگه داشتن این هنر بوده ایم.

موسیقی سنتی ایرانی، شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازها، از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته، و آنچه دل‌نشین‌تر، ساده‌تر و قابل‌فهم تر بوده‌است امروز در دسترس است، بخش بزرگی از آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، و یونان متأثر از این موسیقی است و هرکدام به سهم خود تأثیراتی در شکل‌گیری این موسیقی داشته‌اند.

شاید یکی از بزرگترین فرصت‌های ایرانیان این باشد که در جامعه‌ای زاده شده‌اند که هنوز اثری از این میراث فزهنگی غنی در آن وجود دارد. خواه در نغمه‌ها و قطعات اساتید بزرگی چون ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، دکتر داریوش صفوت و علی‌اصغر بهاری، خواه در نسل بعدی اساتید چون حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و پشنگ کامکار و خواه در نغمه عاشقانه اذان استاد مؤذن‌زاده اردبیلی، موسیقی ایران همچون گوهر شب‌چراغ می‌درخشد.

یادگیری موسیقی ایرانی فقط یادگیری یک نوع موسیقی نیست. بلکه مانند هر موسیقی اصیل دیگر، موسیقی ایرانی یک سبک زندگی است که آمیزه‌ای از اخلاق، میل درک حقیقت، درستکاری، صبر و شکیبایی و پشتکار را به فرد می‌آموزد.

بهترین مرکز برای آموزش موسیقی سنتی و آواز ایرانی

از آنجایی که حفظ این هنر مانند هر هنر و فرهنگی حائز اهمیت می باشد، ما در آموزشگاه موسیقی الهام برای تداوم این هنر اصیل بهترین ها را گرد هم آورده ایم تا بتوانیم در حفظ این هنر کهن سهمی هرچند اندک داشته باشیم.در این راستا مفتخریم تا برای بالا بردن کیفیت آموزشی در این زمینه و با بهره مندی از حضور بهترین اساتید موسیقی سنتی، بهترین مرکز آموزش موسیقی سنتی و آواز ایرانی در تهران باشیم .

آموزشگاه موسیقی الهام به عنوان بهترین مرکز آموزش موسیقی سنتی و آواز در تهران، افتخار همکاری با اساتیدی را دارد که سال‌هاست در راه تعلیم و تربیت شاگردانی افتخارآفرین قدم برداشته و در این زمینه در حال فعالیت هستند. برای آشنایی با اساتید موسیقی سنتی ایرانی آموزشگاه الهام از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

وحید ابوالقاسمی
آواز سنتی ایرانی
 
فرهاد بادپا
دف / تنبک / سازهای کوبه‌ای / ریتم

فرهاد بادپا در سال ۱۳۵۵ و در شهر تهران متولد شد.اگرچه این استاد را با توانمندی های ویژه در حوزه تنبک نوازی و ساز های کوبه ای می شناسیم اما در ابتدا به ساز پیانو علاقه‌مند گردید و چند صباحی را به فراگیری این ساز اختصاص داد. سپس به طور جدی آموختن موسیقی را از سال ۱۳۶۷ و با ساز تنبک شروع نمود. وی در مکتب بهمن رجبی تنبک نوازی را آغاز کرد و پس از مدتی شیوه دف‌نوازی مرحوم خلیفه میرزا آغا غوثی را سرلوحه خویش قرار داد. فرهاد بادپا پس از چندین سال تلاش و فعالیت در این حوزه، دوره‌های ریتم‌شناسی و هم‌نوازی را خدمت مرحوم استاد کامران داروغه، کمانچه نواز شیرین پنجه فرا گرفت. تحقیق و فعالیت در وادی هنر و چاپ بیش از صد مقاله در این حوزه از دیگر فعالیت‌های ایشان است. وی تا به حال اجراهای متعددی در داخل و خارج کشور داشته‌اند.مناجات نام یکی از آلبوم های استاد بادپا می باشد.باید اشاره نمود که ایشان ضمن فعالیت در عرصه نوازندگی در تحقیق و نشر مقاله نیز فعال هستند.

مسعود زاهدی‌پور
تار / سه‌تار

مسعود زاهدی‌پور متولد ۱۳۵۸ در تهران و دانش آموخته مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) مدیریت آموزشی است و دوره های آهنگسازی و ارکستراسیون را در کلاس های آزاد هنری دانشگاه هنر گذرانده است.وی موسیقی را با یادگیری تنبور آغاز نمود، سپس به فراگیری تار و سه تار پرداخت. سپس به کلاس درس استاد هوشنگ ظریف راه یافت و در مکتب این استاد بزرگ ردیف موسیقی ایرانی و دوره عالی را فرا گرفت. سپس برای آشنایی با مکاتب تارنوازی به کلاس استاد بهروز همتی رفت و پس از آن برای فراگیری تکنیک های نوین تارنوازی و شیوه این استاد بزرگ، نواختن تار و سه تار را در محضر استاد کیوان ساکت ادامه داد. بیش از هفده سال سابقه تدریس تار و سه تار در معتبرترین آموزشگاههای در شهر تهران، کنسرت های متعدد و همکاری با گروهها و ارکسترهای مختلف به عنوان نوازنده، سولیست، آهنگساز و تنظیم کننده؛ ارکستر آوای ماندگار(عضو هیأت مؤسس)، ارکستر آکادمیک تهران، ارکستر استاد مسعود حسنخانی(تنظیم کننده و آهنگساز) ، ارکستر سازهای ایرانی میرآترا، گروه حزان، ارکستر شهنواز و ... از فعالبت های هنری وی می باشد.

الهام صلواتی
تار / سه‌تار

الهام صلواتی در سال ۱۳۶۵ متولد گردید. وی فارغ التحصیل رشته علوم اطلاعات از دانشگاه الزهرا می باشد. سپس به دلیل علاقه ای که به موسیقی داشت در رشته نوازندگی موسیقی ایرانی، از هنر های زیبای دانشگاه تهران و در سال ۹۳ فارغ التحصیل شد. آموزش ساز تار را نزد استاد داریوش پیرنیاکان آغاز نمود و در ادامه از آموزش اساتید حسین مهرانی ؛ داریوش طلایی ؛ ارشد تهماسبی و... بهره برد. از سال ۹۶ آموزش موسیقی کودک را نزد سرکار خانم سودابه آغاز کرد. وی، در گروه موسیقی دختران دانشگاه الزهرا به سرپرستی خانم پریچهر خواجه  فعالیت داشته است و در همایش دختران آفتاب به اجرای برنامه پرداخته است. صلواتی، فعالیت با گروه  فانوس خیال  و گروه دریای عشق  را نیز در کارنامه هنری خود دارد.  الهام صلواتی، تدریس را از سال ۹۳ آغاز نمود  و تا کنون بسیاری از هنرجویان وی در جشنواره های شهری و استانی در شهرستان اجرا داشته اند.

علیرضا بشردوست
سنتور

علیرضا بشردوست متولد سال ۱۳۶۱ است. وی به سنتور علاقه زیادی داشت و یادگیری ساز سنتور را از سال  ١٣٧٢ و نـزد اسـتـاد غـلامرضـا مـشایـخـی آغاز نمود .سپس  دوره‌های ردیـف نـوازی را نیز از ایشـان فرا گرفت. بشردوشت در سال ۱۳۸۵ برای تکمیل دوره‌های عالی و فوق عالی، نزد استاد اردوان کامکار رفت .همچنین برای بالا بردن توانایی خود در این زمینه از محضر اساتیدی چون پشنگ کامکار و هوشنگ کامکار نیز بهره برد. وی در فعالیت های هنری بسیاری شرکت داشته است.اجرای کنسرتهای متعدد در داخل و خارج از کشور با گروههای مختلفی همچون سایه‌سار، آوای ماندگار، آوای عندلیب (کردی)، تال و گهر (لری)، ارکستر آکادمیک تهران، ارکستر حسنخانی و غیره در کارنامه هنری او به چشم می‌خورد. وی همچنین در ضبط چندین موسیقی فیلم و آلبوم همچون نگاه آشنا، روزهای خوب، برای تویی که نمی شناختمت و... همکاری داشته است. علیرضا بشردوست از سال ١٣٨١ تدریس را به طور جدی آغاز نمود و تا کنون با آموزشگاههای متعددی از جمله آموزشگاه موسیقی  الهام، ملودی باران، پایداری و خوش‌نواز و ...همکاری داشته است.

شادی رحمانی
سنتور

شادی رحمانی در سال ۱۳۶۹ و در شهر قزوین متولد گردید. وی از ابتدا به ساز سنتورعلاقمند بود، به همین دلیل ساز سنتور را به عنوان ساز تخصصی خود در زمینه موسیقی انتخاب نمود و آموزش های مربوطه را نزد اساتید به نام و مطرح ایرانی فراگرفت.رحمانی که کارشناس ارشد موسیقی می باشد، نوازندگی سنتور را در سطوح مختلف گذرانده است. وی در سال ۱۳۸۸ و نزد استاد پشنگ کامکار در زمنیه سنتور آموزش های خود را شروع نمود  ، سپس مراحل بعدی مسیر هنری خود را  بطور عالی و پیشرفته نزد استاد اردوان ادامه داد. وی همچنان از محضر این استاد به نام کشورمان بهره می برد. شادی رحمانی علاوه بر آنچه که پیش تر گفته شد، ردیف نوازی را نیز نزد استاد مجید کیانی فرا گرفته است. وی همچنین نزد اساتیدی چون شریف لطفی، ارسلان کامکار و محمدعلی کیانی نژاد به یادگیری مباحث آهنگسازی پرداخته است و اکنون نیز به تدریس سنتور در اموزشگاه موسیقی الهام مشغول می باشد.

محمد ایازی رستمی
سنتور

محمد ایازی رستمی در سال ۱۳۷۲ و در مازندران متولد گردید. او بدلیل علاقه ی بسیار زیادی که به موسیقی داشت، فعالیت هنری خود را با  یادگیری سنتور و  در سن ۱۲ سالگی آغاز نمود. در ابتدا ایازی رستمی، دستور سنتور را نزد پدر خود فراگرفت. پس از آن دوره‌ی ابتدایی سنتور و ردیف میرزا عبدالله را نزد اساتید جعفر محمدی و پژمان طاهری آغاز نمود. وی که به ساز گیتار علاقمند شده بود، به منظور فراگیری آهنگسازی و نوازندگی ساز گیتار، دوره های آهنگسازی و نوازندگی را نزد نزد استاد پدرام امینی ابیانه، استاد و نوازنده ی گیتار آغاز نمود. با توجه به توانایی و علاقه ای که به تدریس داشت، مسیر آموزش را انتخاب نمود و از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را در زمینه تدریس آغاز نمود. از جمله فعالیت های موسیقی وی، می‌توان به شرکت در گروه های موسیقی فولک مازندرانی اشاره نمود.

حمید رضا عرب
نی

حمید رضا عرب در سال ۱۳۶۰ و در خانواده‌ایی موسیقی‌دان متولد شد به همین علت از همان کودکی آموزش موسیقی را شروع نمود. وی نوازندگی را از هفت ساله‌گی نزد پدر خود شروع کرد و ردیف‌های موسیقی ایرانی را از یازده سالگی فرا گرفت. وی از سال ۱۳۸۰ تاکنون نوازندگی عالی موسیقی را زیر نظر استاد محمد کیانی‌نژاد فرا می‌گیرند. او تاکنون اجراهای متعددی به صورت تک‌نوازی نی و همچنین همکاری با گروههای متعدد هنری و برگزاری کنسرت‌های مختلف داشته است. از سال ۱۳۸۲ تاکنون وی به تدریس نی در آموزشگاه‌های متعددی از جمله الهام، آوای شرقی، سفیر، سرنا، رنسانس، نیستان، نوای ماندگار، خوش نواز و .... پرداخته است. عرب همچنین تدریس در دانشکده موزیک ارتش و فعالیت‌های آهنگسازی را نیز اخیراً شروع نموده است. روش تدریس او شامل کتاب شیوه نی‌نوازی، تألیف استاد کیانی‌نژاد، کتاب ردیف موسیقی ایرانی عبدالله دوامی تألیف استاد کیانی‌نژاد و آموزش تکنیک‌های مختلف نفس‌گیری و تخلیه نفس است . همچنین دوره عالی صداسازی نی توسط وی با بهره‌گیری از کتاب «صدای خود را آزاد کنید» تألیف راجرز لاو انجام می‌پذیرد.