بهترین سایز کالیمبا برای شروع کدام است؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

حتما نام کالیمبا به گوشتان خورده است. کالیمبا از سازهایی است که این روزها بسیار مورد توجه بوده و علاقه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. این ساز صدای بسیار زیبایی داشته و اندازه آن کوچک و قابل حمل است. اما یکی از سوالاتی که در مورد این ساز وجود دارد، بهترین سایز کالیمبا برای خرید و شروع آموزش است. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به این سوال پاسخ داده ایم، پس اگر می خواهید یادگیری این ساز را آغاز نمایید، ادامه این مطلب را بخوانید.

کالیمبا

کالیمبا برای قرن‌ها یک ساز موسیقی پر طرفدار در آفریقا و مخصوصا کشور زیمباوه بوده است. برخی بر این باورند که می‌توان این ساز را جد پیانوی مدرن امروزی دانست.

واژۀ کالیمبا از کلمه‌ای آفریقایی به معنای پیانوی شستی الهام گرفته شده است. کالیمباهای قدیمی چیزی جز یک تکه چوب و میخ‌هایی که مانند اهرم به آن متصل بودند تا توانایی به صدا درآوردن نت و ساخت ملودی را داشته باشند، نبودند.

اما به مرور زمان این ساز دچار تنوعاتی در سرتاسر آفریقا شد و سازهایی مثل کالیمبای ۲ پل به وجود آمد. مدتی بعد این ساز به غربی‌ها معرفی شد و افرادی مانند هیو تریسی توانستند با تغییراتی، گام‌های غربی را روی این ساز پیاده کنند. بعد از این اتفاقات ساز مرسومی که آفریقایی‌ها با آن می‌نواختند به مرور کنار رفت و فقط تبدیل به یک مدل اولیه از کالیمبا شد.

از آن پس کالمیباهای مدرن با دو دست نواخته می‌شوند و می‌توانند رنج وسیعی از صداها را، از کم تا زیاد و عمیق تا شفاف، تولید کنند.

بهترین سایز کالیمبا برای شروع کدام است؟

بهترین سایز کالیمبا برای شروع کدام است؟

یکی از مهم‌ترین راهنمایی‌های خرید کالیمبا که باید در این مقاله به آن اشاره کرد تعداد کلیدهای کالیمباست.

در حال حاضر سازهای ۸، ۱۰، ۱۵، ۱۷، ۲۱، ۲۴ و ۳۲ کلید در بازار موجود هستند. بدون شک با داشتن کلیدهای بیشتر، قادر به نواختن انواع گام‌ها و البته آهنگ‌های متنوع‌تری خواهید بود. همچنین با داشتن کلیدهای بیشتر می‌توانید از تیغه‌ها در کوک‌های متفاوتی استفاده کنید.

اما در بین این سازها، ۱۵ و ۱۷ کلید سایز یکسانی دارند و یکی از بهترین سایزهای کالیمبا برای افراد سطح مبتدی تا متوسط به شمار می‌روند. سازهای ۱۵ کلید برای اجرای نت‌های پایین (بم‌تر) مناسب هستند در حالی که سازهای ۱۷ کلید  می‌توانند انواع نت‌های بالا و پایین (بم و زیر) را به خوبی پشتیبانی کنند. چه با ساز ۱۵ کلید و چه ۱۷ کلید می‌توانید اکثر قطعات معروف را بنوازید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.