با یانی ،موسیقدان زنده جهان آشنا شوید

آیا شما هم صحنه های هیجان انگیز از فردی که دو کیبورد را به صورت هم زمان می نوازند به خاطر دارید؟ شاید یکی از خاطره ساز ترین افراد در زمینه موسیقی و در زمان معاصر ، یانی باشد!آیا می دانستید یانی به عنوان تنها موسیقیدان زنده جهان شناخته می شود؟در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با یانی ، بیشتر آشنا شوید.

یانی از کجا آغاز نمود؟

او نواختن پیانو را در سن ۶ سالگی آغاز کرد اما او هم مانند ونگلیس هموطن یونانی خود از آموزش رسمی پیانو خودداری می کرد.موسیقی تنها استعداد و ذوق یانی نبود در سن ۱۴ سالگی به رشته شنا علاقمند شد و توانست در سال ۱۹۶۹رکورد ملی را در پنجاه متر آزاد مردان برای کشورش به جا بگذارد.

یانی در سن ۱۸ سالگی به قصد تحصیل کشورش را به مقصد آمریکا  ترک کرد و در سال ۱۹۷۶ در رشته ی روانشناسی فارغ التحصیل شد.

او در سال ۱۹۸۰ اولین آلبوم خود را به نام optimystique آماده کرد اما آن را در سال ۱۹۸۴ منتشر کرد. در سال ۱۹۸۶ اولین گروه خود را با جان تش و چارلی آدامز تشکیل داد و در این دوره آلبوم هایی تولید کرد.

با یانی ،موسیقدان زنده جهان آشنا شوید

دوره سازندگی یانی

دوره سازندگی یانی بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۱۹۸۷ است او غیر از آلبوم های خود آهنگهای دیگری برای برنامه های تلوزیونی و سینمایی و شرکت های تجاری ساخته است.

در سال ۱۹۹۰ ارکستر سمفونی دالاس همراه یانی شد و مقدمه ای برای شروع تازه کارهای منحصر به فرد این آهنگساز شد.

این آهنگساز برجسته تور جهانی خود را بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ تشکیل داد که اجراهایی نظیر آکروپلیس یونان، معبد توجی در کیوتون ژاپن، مکزیک، نیویورک، روبال آلبرت هال لندن و ... را شامل می شد. یانی برای تبدیل شدن به اولین هنرمند غربی پروژه ای در دو کشور هند و چین را به تحقق رساند. tribute آلبومی در پاییز سال ۱۹۹۷ منتشر شد که این موسیقی متفاوت یانی در این دو مکان در ذهن او پدید آمده بود.

این برنامه ترکیبی از ارکستر ۴۵ نفره ای که شامل نوازندگان برجسته و فوق العاده و رهبر ارکستر و تنظیم کننده ای از ارمنستان به نام arman anassian بود که بدون چالش به دنبال جنبش صلح جهانی و هماهنگی بودند، این برنامه ویژه مخاطبان تلویزیون، جمعی در حدود ۲۵۰ میلیون نفر بود.

در‌آمد حاصل از این برنامه اهدایی بود از یانی برای کمک و حفظ تاج محل و افراد مستمند، یانی درمورد این پروژه می‌گفت: چند سال قبل از آن وقتی صحبت از این برنامه شد من تردید داشتم برای اجرای آن اما حقیقت این است که به طور شگفت انگیزی موفقیت آمیز بود.

موسیقی یانی

موسیقی یانی تلفیقی از سبک‌های جاز، موسیقی دوره کلاسیک، سافت راک، و موسیقی جهان است و بخش عمدهٔ آهنگ‌های او را سازهای موسیقی تشکیل می‌دهند. یانی با کنسرت یانی، زنده در آکروپولیس به شهرت رسید، بطوری که این آلبوم با فروش بیش از ۷ میلیون نسخه، دومین کنسرت موسیقی ویدیویی پرفروش تاریخ است.

عمده‌ی موفقیت وی با اجرا کنسرت در آکروپولیس یونان به دست آمده‌است که به عنوان پربیننده ترین و زیباترین کنسرت موسیقی از آن یاد می شود و با فروش ۷ میلیون نسخه، دومین ویدئو موزیک پرفروش تاریخ میباشد. این کنسرت در ۶۵ کشور جهان پخش شد و نزدیک به یک میلیارد نفر آن را تماشا کردند.

علاوه بر آن، یانی به دلیل اجرا در مکان‌های تاریخی از قبیل تاج محل در هند، شهر ممنوعه در چین، برج خلیفه در امارات متحده عربی،کاخ کرملین در روسیه،دژ اِل‌مورو در پوئرتوریکو،شهر باستانی جبییل در لبنان،تئاتر رومی کارتاژ در تونس،کاخ لاکشمی ویلاز در هند،اهرام مصر و ابوالهول بزرگ جیزه، جبل القلعه در اردن شناخته شده است.

با یانی ،موسیقدان زنده جهان آشنا شوید

۱۶ آلبوم در رتبهٔ نخست

دست‌کم ۱۶ آلبوم یانی رتبهٔ نخست را در دسته‌بندی «آلبوم عصر نوی برتر» مجله بیلبُرد به‌دست آورده‌اند، و دو آلبوم در زمان من و شهامت رویاپردازی نامزد جایزه گرمی شده‌اند. تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی، وی دربرابر بیش از ۲ میلیون نفر در ۲۰ کشور دنیا کنسرت زنده اجرا کرده و آلبوم‌هایش فروشی بیش از ۲۰ میلیون نسخه داشته‌اند. ساخته‌های یانی در برنامه‌های تلویزیون‌های تجاری، و بویژه برای رخدادهای ورزشی استفاده شده‌اند و از دیرباز در جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تلویزیون‌های همگانی مؤثر بوده‌اند.

او موسیقی فیلم نیز کار کرده است و ساخت موسیقی برای یک آگهی تلویزیونی شرکت بریتیش اِروِیز که برندۀ جایزه شد را عهده‌دار بوده است. یانی ترکیب موسیقی الکترونیک سینث‌سایزر را با ارکستر سمفونی کامل محبوبیت بخشید. او در خلق موسیقی خود از موسیقی‌دانانی با ملیت‌های گوناگون استفاده نموده است و انواعی از سازهای جالب توجه را بکار گرفته است.

از پی تأثیراتی که وی از فرهنگ‌های گوناگون جهان پذیرفته است، او را «هنرمند جهانی حقیقی» و موسیقی‌اش را که گفته می‌شود بازتابی از فلسفهٔ «یک دنیا، یک نفر» وی است«آمیزه‌ای از گلچین نواهای قومی» لقب داده‌اند.

بزرگترن و مشهورترین آهنگساز قرن ۲۱

با توجه به آثار با ارزش و توانایی هایی که یانی از خود نشان داده است، از وی به عنوان بزرگترن و مشهورترین آهنگساز قرن ۲۱ نیز یاد می شود.یعنی تنها موسیقیدان بزرگ زنده جهان!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.