انواع کانن در موسیقی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در مطالب پیشین با اصطلاح کانن در موسیقی آشنا شدیم.همانطور که گفته شد کانن در موسیقی یک  فرم و شیوۀ آهنگسازی است بر پایه قوانین تقلید دقیق ، که یک ملودی اولیه در یک بازهٔ مشخص توسط یک یا چند قسمت تکرار می‌شود که ممکن است همه دارای نت های  مشابه، یا مشابه ولی غیر هم ارزش در یک اکتاو دیگر باشند. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با انواع کانن آشنا کنیم، پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع کانن 

۱- کانن دو صدایی

کانن دو‌صدایی،سه صدایی و چهار صدایی تقلید از یک ملودی است که با فاصله‌ای از چند نت یا میزان  پس از ملودی اصلی در بخشی دیگر و با فاصله به اجرا در‌می‌آید.

۲ - کانن چهارم ،پنجم و...

اگر صدای دوم، تقلید صدای اول را در همان دانگ به فاصله‌های چهارم ،پنجم یا فواصل دیگر، به پایین یا بالا تقلید کند به آن کانن چهارم، پنجم و ... می‌گویند.

۳ -  کانن معکوس

در کانن معکوس، صدای دوم در جهت مخالف ملودی اصلی به بالا یا پایین حرکت می‌کند.

۴- کانن افزایشی

یکی دیگر از انواع کانن ،کانن افزایشی می باشد. در کانن افزایشی، نت‌های صدای دوم با کشش بیشتری نسبت به ملودی اصلی حرکت می‌کنند.

 ۵- کانن کاهشی 

در کانن کاهشی، نت‌های صدای دوم با کشش کمتری نسبت به ملودی اصلی حرکت می‌کنند.

۶ - کانن قهقرایی

کانن قهقرایی نسبت به کانن‌های دیگر پیچیده‌تر است بدین‌صورت که صدای دوم، تقلید از ملودی اصلی را از پایان آن شروع می‌کند و در پایان ملودی اصلی به آغاز می‌رسد.

۷ - کانن مدور

در کانن مدور یا مداوم، هر بخش ملودی که به‌پایان می‌رسد، دوباره تکرار و تکرار می‌شود.

۸- کانن دوبل

کانن دوبل  یا مضاعف، به کاننی گفته می‌شود که در آن دو بخش مختلف و هر بخش با دو ملودی، همزمان اجرا شوند. در این شیوه، کانن دوم می‌تواند کم اهمیت‌تر یا در نقش  همراهی و یا هر دو از نظر اهمیت مساوی باشند.

۹- کانن همراهی شده

در این شیوه بخش‌های دیگر به ارکستر  اضافه شده و به صورت مجزا و باهارمونی و آکوردهای آزاد، بخش کانن را همراهی می‌کنند.

۱۰ - کانن آزاد

کانن آزاد ، کاننی است که در قسمت تقلید از ملودی، از نت‌های تغییر‌دهندۀ  کروماتیک استفاده می‌شود و با ملودی اصلی تفاوت پیدا می‌کند.

۱۱-  کانن ریتمیک

در کانن ریتمیک و شیوه‌ای که درموسیقی مدرن   رایج شد، به جای تقلید از ملودی، از ریتم و دانگ صدا استفاده می‌شود.

۱۲-  کانن همصدا

در کانن همصدا گر صدای دوم تقلید صدای اول را در همان دانگ ملودی اصلی آغاز کند، به آن کانن هم‌صدا می‌گویند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.