آشنایی با انواع صدای مردان

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

 همانطور که در مطالب پیشین گفته شد، صدا دارای گونه های متفاوتی است. صدای مردان نیز مانند صدای زنان دارای انواعی است که ویژگی هر صدا آن را مشخص می نماید.برای آشنایی با انواع صدای مردان تا انتهای این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با ما همراه باشید.

انواع صدای مردان

۱ - تنور(Tenor)

تنور به زیرترین نوع صدای مردان گفته می شود که دامنه ی آن بر اساس کلید Sol، ازنت Doزیرخط اول تا Do بالای خط پنجم است با این تفاوت که صدا دهندگی آن یک اُکتاو بم تر ( از سپرانو) می باشد.

این نوع صدا در آواز مردان در موسیقی ایرانی اهمیت فوق العاده ای دارد و میتوان گفت که بیشتر آوازخوانهای ایرانی صدایی از همین نوع را دارند.

تِنور (Tenor) نام بازه‌ای از صدا درموسیقی   و گونه‌ای از صدای مردانه درخوانندگی و اپرا است .تنور به زیرترین نوع صدای مردان گفته می‌شود که به طور معمول دامنهٔ آن بر اساسکلید سل   ، از نُت دو زیرخط اول تا لا بالای خط پنجم است، با این تفاوت که صدا دهندگی آن یک اُکتاو بَم‌تر (از  سوپرانو) می‌باشد. به عبارت دیگر محدوده صدای تنور در کارهای کرال معمولا بین C3، یا دو یک اکتاو بم تر از دو میانی (C4) و لا بالاتر از دو میانی (A4) است.

 البته حداکثر این دامنه در کارهای سولو به دو بالاتر از دو میانی (C5) نیز می رسد. بالاترین نتی که ممکن است یک تنور قادر به خواندن آن باشد، نت F5 است که فا بعد از فا میانی (F4) است.

این نوع صدا در آواز مردان درموسیقی ایرانی   اهمیت فوق العاده‌ای دارد و می‌توان گفت که بیشتر آوازخوانهای مرد ایرانی صدایی از همین نوع را دارند که به‌عنوان مثال از استادانطاهر زاده ؛ دردشتی ؛ تاج اصفهانی و شجریان   در موسیقی اصیل و آقایانابراهیم حامدی   ،فریدون فروغی،فرهاد مهراد،نصرالله معین ؛ محمد اصفهانی   و امید سلطانی در موسیقی پاپ می‌توان نام برد.

ویژگی های صدای تنور

  • تنور به زیرترین نوع صدای مردان گفته می‌شود که به‌طور معمول دامنهٔ آن بر اساس گستره صوتی با » کلید سل » نوشته می‌شود با این تفاوت که صدا‌دهندگی آن یک اکتاو بم تر از نت از نت نوشته‌شده می‌باشد.
  • محدوده صوتی صدای تنور در کارهای کرال معمولاً بین نت « دو» (C3) تا نت «فا » (F4) است.
  • حداکثر دامنۀ صوتی تنور در کارهای سولو به «دو» ی (C5) بالاتر از «دو» ی میانی (C4) نیز می‌رسد.

انواع صدای مردان

۲ - باریتون (baritone)

صدای متوسط مردان را باریتون گویند که گستره ی آن از نت La زیر خط اول حامل تا La بالای خط پنجم حامل بوده و صدا دهندگی آن یک اکتاو بم تر (از متسو سپرانو) است.

۳ - باس (Bass)

به بم ترین نوع صدای مردان نیز باس گفته می شود. وسعت آن از نت Fa زیر خط اول حامل تا Fa روی خط پنجم حامل بوده و صدا دهندگی آن یک اکتاو بم تر (از آلتو ) است.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.