آشنایی با انواع صدای زنان

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

همانطور که میدانید صداهای متفاوتی وجود دارد، این تفاوت در میان صدای زنان، مردان، کودکان و میانسالان به وضوح دیده می شود اما این تفاوت به همینجا ختم نمی شود و در میان هر کدام از این دسته ها نیز تفاوت های خاصی وجود دارد.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم انواع صدا در زنان را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر به آواز و خوانندگی علاقه دارید، به شما توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

گونه‌های صدا

گونه‌های صدا ،نوعی تقسیم‌بندی صدای میان زنان و مردان برای آواز و با محدوده های صوتی متفاوت را می گویند.

این طبقه‌بندی صداها، به تدریج درموسیقی کلاسیک و برای خوانندگی در اپرا  توسعه یافت.

تن صدا در خوانندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای تقسیم‌بندی انواع صداهای خوانندگان تن‌های صدا را دسته‌بندی کرده‌اند. برخی افراد صداسازی می‌کنند که این امر در دراز مدت جالب نخواهد بود.

انواع گونه‌های صدا

در گونه‌های آوازی تقسیم‌بندی بسیاری وجود دارد که می‌توان آنها را به هفت نوع اصلی تقسیم‌بندی کرد که سه نوع آن( متعلق به زنان ) سوپرانو ؛ متزوسوپرانو ؛ کنترآلتو  و چهارنوع کنترتنور ؛ تنور ؛ باریتون ؛ باس ( متعلق به مردان ) است.

در این تقسیم‌بندی می‌توان صدای پسران و دختران نابالغ را هم اضافه کرد و زیر شاخه‌های بسیاری وجود دارد که بستگی به نوع صدا، حجم،رنگ  و توانایی یک خواننده است.

محدوده صوتی صدای انسانی از بم‌ترین صدا تا زیرترین آن از نت دو (C2) تا سل (G6) است.در ادامه به گونه های مختلف صدای زنان پرداخته می شود سپس به تعریفی از  نوع آلتو یا کنترآلتو (contr alto)در صدای زنان اشاره می شود بنابر این تا انتها با ما باشید.

انواع صدای زنان

انواع صدای زنان

صدای سوپرانو جزو زیر ترین بخش صدایی انسان‌ها می‌باشد که به نوبه خود به چندین بخش تقسیم می‌شود. سوپرانینو و سوپرانوی کولوراتور از دو نوع صدای گونه سوپرانو در بانوان می‌باشند.

محدوده صدایی سوپرانینو در بانوان، بالا تر از محدوده صدایی سوپرانو می‌باشد.

 گونه دیگری از صدای سوپرانو، سوپرانوی کولوراتور است که دارای حجم زیاد و انرژی بالا است.

وسعت صدایی سوپرانو در حدود دو اکتاو می‌باشد. ‎ ‎

‎متزوسوپرانو همان گونه‌ متوسط از صدای زنان است که محدوده آن، بم تر سوپرانو و زیر تر از گونه صدای کنترآلتو می‌باشد. به بم ترین صدای زنان که تا نت بم «ر» می‌توان اجرا کرد، کنترآلتو نام دارد.

آلتو یا کنترآلتو (contr alto)

این صدا، بم‌ترین صدای خوانندگان زن می‌باشد.

در واقع آلتو به بم ترین نوع صدایی که برای خانم ها وجود دارد، گفته می شود.

اغلب خواننده های خانم متعلق به کشور ایران یک چنین جنس صدایی را دارا هستند. کنترآلتو نیز نوع صدایی است که بم و متعلق به خانم هاست. در موسیقی کلاسیک ایرانی، صدای هایده  از نمونه‌های کنتر آلتو است.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.