آشنایی با انواع سیم های سنتور

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سنتور یک ساز کاملاً ایرانی است که گفته می شود ابونصر فارابی آن را ساخت. این ساز مانند بربط با گذشت زمان به خارج برده شد. تفاوت ساز سنتور در شکل ظاهر و نام های مختلفی است که در شرق و غرب عالم وجود دارد. سنتور از سیم های متعددی تشکیل شده است که با ضربه زدن توسط مضراب ها به صدا در می آید. در ادامه این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام شما را با انواع سیم های سنتور آشنا نموده ایم.لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع سیم های سنتور

همانطور که گفته شد، سنتور دارای سیم های متفاوتی است که کاربرد متفاوتی دارند. اما به طور کلی سیم های سنتور دو دسته اند :

سیم های زرد

سیم های زرد که تشکیل شده از آلیاژ برنج هستند و سبب تولید صداهای بم می شوند و بر روی خرک های ردیف راست به تناوب قرار گرفته اند .

سیم های سفید

 سیم های سفید که ساخته شده از آلیاژ نیکل هستند و برای تولید صداهای زیر مورد استفاده قرار می گیرند و بر روی خرک های سمت چپ به تناوب قرار گرفته اند .

 صد سال پیش که سیم مفتولی وجود نداشت ، سنتورسازان به جای این سیم ها از روده گوسفند استفاده می کردند.

نوازندگی سنتور به وسیله دو چوب نازک به نام های «مضراب» یا «زخمه» صورت می گیرد . این چوبها یک واسط میان دست و سیم های سنتور هستند و نوازنده به وسیله آنها سنتور می نوازد.

انواع سیم های سنتور

۴ قسمت عمده تشکیل دهنده مضراب عبارتند از :

سر مضراب، ساقه، حلقه و دم.

 با ترتیب و قاعده معینی انگشتان دست داخل حلقه مضراب قرار می گیرد و نوازنده با حرکت چرخشی مچ و با استفاده از سر مضراب، بر روی سیم ضربه می زند. در گذشته مضراب ها بدون نمد بودند اما امروزه به مضراب ها نمد می چسبانند تا صدای سنتور لطیف تر گردد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.