آشنایی با انواع ساز اوکوله له

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

 ساز اوکوله له یک ساز کوچک و قابل حمل است که شباهت ظاهری بسیار زیادی به ساز گیتار دارد. این ساز دارای چهار سیم بوده و صدای گرم و دلنشینی در هنگام نواختن تولید می نماید. اوکوله له در خانواده گیتار دسته بندی می شود و دارای انواع مختلفی است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با انواع ساز اوکوله له بیشتر آشنا شوید.

انواع ساز اوکوله له

این ساز چهار سایز اصلی دارد و مهم ترین گزینه برای تعیین سایز اوکوله له طول سیم (فاصله‌ی پل تا شیطانک) و طول کلی ساز (از سردسته تا قسمت پایینی بدنه) است.

تغییراتی که در سایز انواع اوکوله له وجود دارد، باعث ایجاد تفاوت هایی در وزن، حجم و گرمای صدای تولید شده توسط اوکوله له می شود. ساز اوکوله له هرچه قدر بزرگ تر و سنگین تر باشد از گرمی صدای بیشتری برخوردار است.

این ساز در چهار سایز ساخته و عرضه می شود

یوکللی سوپرانو

این سایز سوپرانو سایز استاندارد برای یوکللی ها شناخته شده است. این ساز صدای کمتری نسبت به بقیه یوکللی ها دارد و یکی از مقرون به صرفه ترین سازها در خانواده یوکللی ها محسوب می شود.

یوکللی کنسرت

نام دیگر یوکللی کنسرت ،آلتو است. این ساز در سال ۱۹۲۰ ساخته شد و برای کسانی که خواهان حجم صدای بیشتری هستند مناسب است. این ساز از نظر حجم صدا و اجرا با سوپرانو متفاوت است و از بدنه ی بزرگ تری برخوردار است و طول دسته ی آن نیز ببیشتر است.

یوکللی تنور

یوکللی تنور مانند یوکللی کنسرت است و تنها چند سانتی متر با هم متفاوت هستند به همین دلیل این دو با هم مقایسه می شوند و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

یوکللی باریتون

این ساز در بین یوکللی ها بزرگترین اندازه را دارد. یکی از تفاوت های اصلی این ساز با بقیه یوکللی ها در کوک کردن متفاوت آن است.

علاوه براین چهار مدل، یوکللی در ۳ مدل دیگر پاکت، باس و کنترباس نیز ساخته می شود اما آن ها کمتر رواج دارند.

انواع اوکله له

مزایا و معایب اوکوله له نسبت به گیتار

یکی دیگر از سوالات در مورد ساز اوکله له مقایسه این ساز با گیتار می باشد که در ادامه به طور مختصر بیان شده است.

مزایا :

  • کوچکتر و قابل حمل
  • یادگیری سریع برای مبتدیان
  • صدای بالا و شادتر
  • قیمت مقرون به صرفه و ارزان

معایب :

  • نواختن این ساز برای کسانی که دست های بزرگ دارند سخت تر خواهد بود
  • صدای محدود و کوچکتر
  • دروس زیادی برای درس دادن ندارد

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.