آشنایی با اصطلاحات پایه ای و اصلی موسیقی

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

موسیقی همانند یک زبان جدید می باشد که برای یادگیری ،باید با الفبا و قواعد آن آشنا شوید. الفبای موسیقی را نت ها تشکیل می دهند، اما اصلاحات و مفاهیم ، قواعد این زبان مشترک می باشند. در دنیای پیچیده موسیقی اصطلاحات و مفاهیم بسیار زیادی وجود دارد که گاهی برای تمام موسیقی و گاهی فقط برای نوع خاصی از سازها ایجاد شده اند، اما مهمترین نوع آن ها که باید همه با آن آشنایی داشته باشند، اصطلاحات اصلی موسیقی و مفاهیم پایه ای آن می باشد که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به آن پرداخته شده است.پس لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با اصطلاحات اصلی موسیقی

همانطور که گفته شد، زبان موسیقی را می توان با مفاهیم موسیقی شناخت.اما با اصلی ترین موارد می توانید در ادامه آشنا شوید:

خط حامل

اصطلاحات اصلی موسیقی

خطوطی موازی با فواصل معین که نت‌ها در روی آن یا در بین خطوط نوشته می‌شود را پنج خط حامل می نامند. خطوطِ حامل دارای پنج خط است و از پایین به بالا شمرده می‌شوند.

نت

اصطلاحات اصلی موسیقی

برای نوشتن و خواندن یک قطعهٔ موسیقی باید علائمی بکار برد. در موسیقی به حروفِ الفبای موسیقی «نُت» می‌گویند. اسامی نت‌های موسیقی در دو سیستم ارائه می‌شوند.

  • سیستم هجایی
  • سیستم الفبایی

 هجایی

در سیستم هجایی اسامی نت‌های موسیقی به این صورت است:

از چپ به راست بخوانید:

 Do Re Mi Fa Sol La Si

به طور معمول در ایران از سیستم هجایی استفاده می‌شود. نام نت‌ها به زبان فارسی: دو، ر، می، فا، سل، لا، سی می باشد.

الفبایی

این سیستم، اسامی نت‌های موسیقی به این صورت است:

 چپ به راست :

 C D E F G A B

کلید موسیقی

نشانه‌ای که در سمت چپِ خطوط حامل قرار گرفته است و اسم و موقعیت نت‌ها را تعیین می‌کند،کلید موسیقی نام دارد. کلیدهایی که در موسیقی به کار می‌روند عبارتند از:

  • سل
  •  دو
  •  فا

گام‌

هر گام از تعدادی نت تشکیل شده. در واقع فاصله بین نت‌ها باعث متمایز شدن گام‌ها نسبت به یک‌دیگر می‌شود. این فواصل، وابستگی زیادی به نوع گام دارند. اولین گامی که هنرجویان موسیقی با آن آشنا می‌شوند، گام ماژور است.

آکورد

در لغت به‌ نواختن هم‌زمان ۲ یا چند،آکورد گفته می شود، اما در تئوری موسیقی، مقصود ما از آکورد، نواختن هم‌زمان ۳ نت یا همان آکوردهای سه‌گانه است. در موسیقی غربی، آکورد به صورت نت‌های یک‌درمیان اجرا می‌شود؛ یعنی بعضی نت‌ها اجرا می‌شوند و بعضی دیگر اجرا نمی‌شوند.

چرا باید تئوری موسیقی را یاد بگیریم؟

مفاهیمی که در بالا به آن اشاره شد، مهترین و پایه ای ترین مفاهیم در موسیقی می باشند، اما دنیای موسیقی بسیار بزرگتر و پیچیده تر می باشد.یادگیری تئوری موسیقی بسیار مهم است.اما دلیل این اهمیت چیست؟

تسریع روند یادگیری:

روند یادگیری را تسریع می کند. یادگیری گام ها در کلیدهای مختلف می تواند یکی از نمونه های آن باشد. دانشجوها گام خاصی را در متن موسیقی تشخیص می دهند. زیرا گام را تمرین کرده و آن را بلافاصله به صورت روان اجرا می کنند بنابراین در زمان صرفه جویی می شود.

یادگیری فاصله ها:

هنرجو با دانش خوبی از فاصله ها می تواند بدون آمادگی قبلی موسیقی را اجرا کند.

دانش بیشتر، ارزش بالاتر:

علم تئوری موسیقی برای گرفتن اجراهایی با دستمزد بالا ضروری است.

اجرای بی نقض:

شناخت تئوری موسیقی، اعتماد به نفس را بالا می برد و اجرای بی نقضی را به همراه خواهد داشت.

خلاقیت:

فضای خلاقیت برای بداهه نوازی و بیان موسیقی باز می شود.

شرکت در گروه نوازی:

گروه نوازی مستلزم داشتن دانش نوازندگی است.

و کلام آخر اینکه درک و شناخت از چگونگی اجرای موسیقی پایه و اساس همه سازها می باشد.

بهترین کلاس آموزش تئوری موسیقی:

یادگیری تئوری موسیقی نیازمند بهره بردن از اساتید متخصص می باشد و تجربه در نوازندگی کافی نیست.در آموزشگاه موسیقی الهام اساتید علاوه بر مهارت تدریس ،تخصص و دانش لازم را نیز دارا می باشد و هنرجو می تواند تئوری موسیقی را با بهترین اساتید فراگیرد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

4 thoughts on “آشنایی با اصطلاحات پایه ای و اصلی موسیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.