آشنایی با اصطلاحات موسیقی در ارکستر

در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم در مورد اصطلاحات موسیقی که معمولا در ارکستر به گوش شما می‌خورد، صحبت نماییم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اصطلاحات موسیقی در ارکستر

ارکِستر:

این کلمه از معروف‌ترین اصطلاحات موسیقی است که به مجموعه‌ای از نوازندگان و ساز‌هایی که باهم به اجرای قطعات موسیقی می‌پردازند، اطلاق می‌گردد. هر ارکستری، رهبر ارکستری هم دارد. رهبر ارکستر کسی است که به نوازندگان کمک و آن‌ها را هدایت می‌کند تا با یکدیگر هماهنگ شوند.

پارتیتور:

نت‌نویسی‌ای که، نتِ تمام بخش‌های سازی و آوازی یک ارکستر بزرگ، ارکستر مجلسی(ارکستر کوچک‌تر) یا هم‌نواز‌های دیگر بر روی آن ثبت‌شده باشد و جلو روی رهبر ارکستر قرار دارد.

رپرتوار:

در معنای لغوی یعنی فهرست یا جدول، اما در اصطلاحات موسیقی مجموعه قطعه‌های موسیقی است که تک‌نواز (یا خواننده) را برای رسیتال یا کنسرت آماده می‌کند. تعداد قطعه‌های موسیقی در رپرتوار، معمولاً زیادتر از قطعه‌هایی است که در برنامه‌ی رسیتال یا کنسرت اعلام می‌شود، زیرا ممکن است شرکت‌کنندگان پس از اتمام برنامه در عین تشویق، اجرای قطعه‌های دیگری را نیز طلب کنند.

سمفونی:

در موسیقی کلاسیک، سمفونی به قطعه‌ایی ارکسترال گفته می‌شود که از چند بخش مجزا به نام موومان تشکیل‌شده باشد. هر سمفونی دارای  فرم سونات است. فرم سونات در حقیقت همان فرم چهاربخشی یا چهار موومان است. قدمت آن به قرن هیجدهم میلادی در اروپا بازمی‌گردد. یوهان سباستین باخ، موتزارت، هایدن و بتهوون در شکل‌گیری آن تأثیر به‌سزایی داشته‌اند.

اصطلاحات موسیقی در ارکستر 
اصطلاحات موسیقی در ارکستر

سونات:

به قطعه موسیقایی گفته می‌شود که برای یک و یا گروه کوچکی از سازها نوشته می‌شود و در چند موومان اجرا می‌گردد.

سوئیت:

یکی از اصطلاحات موسیقی است که به مجموعه‌ای از قطعه‌های به‌هم‌پیوسته و مرتبط از موسیقی سازی یا ارکسترال است. این فرم موسیقایی در قرن چهاردهم میلادی از آمیختگی نغمه‌های رقص متولد شد و کم‌کم به مجموعه‌ای از پنج رقص، گاه به همراه یک پرلود، در اوایل قرن هفده تکامل یافت. موومان‌های سوئیت معمولاً به‌صورت موضوعی یا موسیقایی کاملاً همبسته‌اند.

اپرا:

نمایشی آوازی با همراهی ارکستر که اغلب اثری طولانی است و همینطور تکخوان‌ها، گروه کر و بالرین ها به صحنه می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.