آشنایی با استاد کیوان ساکت

یکی از به نام ترین اسانید  حوزه موسیقی و آهنگسازی استاد ساکت می باشند.استاد ساکت فارغ التحصیل رشته آهنگسازی از اروپا می باشد، مادرش رئیس بزرگترین دبیرستان دخترانه مشهد بود، پدرش نیز موسس بزرگترین دراگ استور در مشهد و به شاعر توانا مشهور بود.در این بخش ار وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این استاد برجسته بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با استاد کیوان ساکت

کیوان ساکت

کیوان ساکت درسال ۱۳۴۰ در خانواده‌ای فرهنگی درمشهد چشم به جهان گشود. وی ازکودکی با تشویق مادرو پدر خویش به موسیقی و نقاشی پرداخت ؛ در نقاشی شاگرد اساتیدی همچون اُستاد صادق‌پور، در طرّاحی، استاد پیراسته، در رنگ و روغن و آبرنگ نیز شاگرد استاد دوّلّو بود.

اوّلین درس‌های موسیقی را از دایی خویش منوچهر زمانیان در کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان که درآن زمان از سوی صدا و سیمای وقت به مدیریت مرتضی دلشب در مشهد تأسیس شده بود، فرا گرفت.

پس از مدتی همشهری و دوست دایی وی،  حمید متبسم  که در آن زمان در دانش‌سرای هُنر تهران موسیقی تحصیل می‌کرد به مشهد آمده و هم‌زمان در کارگاه موسیقی به تدریس مشغول شد و حدود دو تابستان پیاپی مدرس آنجا باقی ماند.

با پیروزی انقلاب متبسم به مشهد نقل مکان کرد و دوستی وی با ساکت عمیق و صمیمی شد ولی پس از چند مدت وی دوباره به تهران و سپس به خارج از کشور مهاجرت کرد و از آن زمان ساکت تار را بدون استاد فرا گرفت و دراین میان تنها چند ملاقات کوتاه با استاد حسین علیزاده   داشت.

در سال ۱۳۶۹ به دعوت هنرمند گرامی  پرویز مشکاتیان  به عنوان مسئول به گروه عارف دعوت شد و حاصل این همکاری آثاری است نظیر ؛ افشاری مرکب و افق مهر و وطن من با صدای ایرج بسطامی و مقام صبر با صدای علیرضا افتخاری و کنسرتهای متعددی در داخل و خارج از ایران بود .

وی در سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تاسیس کرد و آثار زیادی را با این گروه در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است .

درک عمیق  سازسازی

کیوان ساکت اولین شخصی بود که خدمات و تلاش های استاد قنبری مهر، استاد بی بدیل سازسازی را درک کرد و کوشید تا شیوه استاد را در ساختن تار و سه تارهای جدید اشاعه دهد و در این راه توانسته است با تشویق سازندگان و تار و سه تار، این شیوه عملی نوین و درست را در بیشتر شهرهای ایران رواج دهد.

همچنین ساکت کوشیده است تا نگرشی علمی تر به موسیقی و نوازندگی ایرانی داشته باشد و نیز در نواختن تار و ابداع تکنیک های نو پس از استاد وزیری ابداعاتی ایجاد کند که امروزه علاقمندان بسیاری یافته است.

وی در اغلب شهرهای ایران به دعوت انجمن ها و سازمان ها و افراد مختلف اجراهای بسیاری داشته که همواره با استقبال علاقمندان و فرهیختگان موسیقی روبرو بوده است.

شیوه مضزاب زنی ساکت منحصر به خودش بوده و از مهارتهای وی اجرای سرعتی قطعات است. او علاقه بسیاری به اجرای قطعات بزرگ موسیقی کلاسیک دارد.

همچنین ساکت کوشیده است تا نگرشی علمی تر به موسیقی و نوازندگی ایرانی داشته باشد و نیز در نواختن تار و ابداع تکنیکهای نو پس از استاد وزیری ابداعات و تغییراتی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.