آشنایی با سازی به نام ابوا

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سازهای بادی که با کمک دمیدن در آن صدا تولید می کنند، دارای انواع متعددی می باشند. هر کدام از این سازها با توجه به ویژگی و ساختاری که دارند، صدای خاصی تولید می کنند. در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با ساز ابوا آشنا نماییم پس اگر نام این ساز را تا به حال نشنیده اید یا به سازهای بادی علاقه دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ساز ابوا

اُبوا  به ‌معنای چوب بلند یا اعلا می باشد .این ساز، یک ساز بادی چوبی دوقمیشی یا ساخته‌شده از مواد مصنوعی است که معمولاً در موسیقی کلاسیک غربی به‌کار می‌رود. ابوا تقریباً دارای ۶۵ سانتی‌متر طول، کلیدهای فلزی، و سوراخ‌های مخروطی‌شکل است که صدا با دمیدن در آن تولید می‌شود. نُت این ساز را با «کلید سُل» می‌نویسند.

کوک ارکستر

یکی از نکات جالب در مورد این ساز این است که کوک ارکستر قبل از نواختن از این ساز گرفته می‌شود و دلیل آن دقیق بودن کوک ابوا می باشد.

اگر نی برای ما ایرانی های یادآور یک ساز سوزناک و دشتی می باشد، ابوا نیز این حس را در نیان غربیان ایجاد می نماید. ابوا را به رنگ سبز تشبیه می‌نمایند و آنرا یک ساز روستایی می‌دانند، چون لحن آن خاطره دشتستانهای سرسبز و مراتع را در نظر می‌آورد و طراوت مخصوصی دارد.

ساز ابوا

تاریخچه

اولین ابوای باروک در اواخر سدهٔ ۱۷ در فرانسه ظهور کرد. ابواهای اولیه از سازی به نام شاوْم گرفته شده‌است؛ شاوْم سازی بود که در دوره‌های قرون وسطی و رنسانس بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

همچنین گفته می‌شود که اُبوا ریشه در سُرنایِ ایرانی دارد.

نواختن ابوا سخت‌تر از نواختن سازهای بادی دیگر مانند فلوت و کلارینت است و مهارت زیادی لازم دارد.

یوهان سباستیان باخ، ولفگانگ آمادئوس موتسارت، و ریچارد اشتراوس از آهنگ‌سازانی هستند که برای ابوا کنسرتو نوشته‌اند.

اولین نوانده تک نواز ابوا

یوسف لطیف اولین نوازنده‌ای بود که در سال ۱۹۶۳ و در موسیقی جاز، ابوا را به صورت تک نوازی اجرا کرد. بعد از او این ساز گهگاه در گروه‌های جاز دیده می‌شود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.