آیا جنس چوب گیتار بر صدای ساز تاثیر می گذارد؟

اگر به ساز گیتار علاقمند باشد، حتما توجه کرده اید که بعضی از ساز ها صدای بهتری دارند و یا قیمت آن ها با سایر گیتار ها دارای تفاوت چشمگیری است.در ابتدا افراد علاقمند گمان می کنند که توانایی نوازنده و کیفیت گیتار می تواند دلیل این تفاوت ها باشد، اگرچه این دو مورد هم تاثیر بسیار زیادی بر آنچه که گفته شد دارد،اما نوع چوبی که در ساخت گیتار مورد استفاده قرار می گیرد را نیز باید مورد توجه قرار داد.

در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به یکی از سوالات مهم علاقمندان به ساز گیتار پاسخ داده ایم.آیا جنس چوب گیتار بر صدای ساز تاثیر می گذارد؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آیا جنس چوب گیتار بر صدای ساز تاثیر می گذارد؟

تأثیر چوب بر صدای گیتار آکوستیک بسیار عمیق است.

Tonewood

به چوب‌هایی که در ساخت گیتار و به‌ویژه گیتار آکوستیک از آنها استفاده می‌شود، Tonewood می‌گویند.

هر چوب، ویژگی‌های صدایی منحصربه‌فردی دارد. این ویژگی‌ها، به‌خصوص هنگامی که از یک چوب‌ در ساخت تاپ گیتار استفاده شود، خودنمایی می‌کنند. در میان قسمت‌های چوبی گیتار، صفحه رویی یا تاپ، بیشترین تأثیر را بر صدای ساز دارد.

رنگ و قدرت صدای یک گیتار بستگی به عوامل مختلفی از جمله شکل ،اندازه و جنس مواد تشکیل دهنده آن دارد.

مهم ترین قسمت در تولید صدا در ساز گیتار کاسه گیتار است که از صفحه رویی (Top) و صفحه پشت (Back) ,و کناره های کاسه (sides) تشکیل شده است و معمولا از چو ب های مختلف ساخته می شود.

آیا جنس چوب گیتار بر صدای ساز تاثیر می گذارد؟

Solid

در اصطلاح به گیتارهایی که دارای کاسه ای از جنس چوب هستند (Solid) می گویند ،این گیتارها معمولا دارای قیمتی بالا (بسته به نوع چوب مصرفی) هستند.

برخی از سازندگان گیتار برای پایین آوردن قیمت ساز از چوب های ارزان استفاده می کنند و در نهایت لایه ای بسیار نازک از جنس چوب مرغوب بر روی کاسه می کشند که به نوع گیتارها اصطلاحا (Laminated) گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.