آیا جنس فرت ها درگیتار از نقره است؟

در مطالب قبلی فرت گیتار را به طور کامل معرفی نموده ایم.یکی از سوالات جالبی که در مورد فرت ها وجود دارد، جنس ان هامی باشد.بعضی از افراد جنس فرت را از نقره می دانند، اگر شما هم می خواهید بدانید جنس فلز های به کار رفته در این بخش از ساز شما چیست، ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را دنبال نمایید.با ما همراه باشید.

جنس فرت ‌ها

گرچه در برخی موارد از فلز برنج برای ساخت فرت استفاده می‌شود، ولی به‌صورت معمول فرت‌ها از فلزی به نام نقره‌ی نیکلی (nickel silver یا German silver) ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که علی‌رغم اسم این فلز، در آن از ترکیب نقره خبری نیست. nickel silver یا German silver، در واقع آلیاژی است از ترکیب مس و نیکل. همین و بس.

میزان ترکیب این دو فلز، معمولاً توسط سازندگان فرت کمی بالا و پایین می‌شود، ولی در کل، درصد این ترکیب معمولاً حدود ۱۸ درصد نیکل برای دوام و استحکام و حدود ۸۰ درصد مس برای ایجاد نرمی و قابلیت پولیش شدن است. برای مثال مواد تشکیل‌دهنده‌ی فرت‌های Jescar NS، ترکیب ۶۲ درصد مس، ۱۸ درصد نیکل و ۲۰ درصد روی است.

برخی از نوازندگان، نسبت به نیکل آلرژی دارند؛ در این موارد، فرت‌های فولاد ضدزنگ (stainless steel) می‌توانند مد نظر قرار بگیرد. فولاد ضدزنگ، فلزی بسیار سخت است و ابزارهای کار، روی آن با کمی دشواری کار می‌کنند. ازاین‌رو عملیات یکسان‌سازی (Fret Leveling)، شکل‌دهی (Fret Crowning) و جلادهی (Fret Dressing) این فرت‌ها، کار فیزیکی بیشتری را می‌طلبد و به همین دلیل، ری‌فرت کردن با فرت‌های stainless steel، پر هزینه‌تر است.

آیا جنس فرت ها درگیتار از نقره است؟

نقاط قوت فرت‌های فولاد ضدزنگ

نقاط قوت فرت‌های فولاد ضدزنگ، سطح تماس بسیار صیقلی و نرم برای بِند کردن سیم‌ها و حفظ جلا و درخشش به‌صورت نامحدود است. در ضمن، فولاد آن‌قدر مقاوم است که احتمالاً دیگر هرگز به عملیات تعویض فرت نیازی نیست.

ولی از طرفی هم به‌واسطه همین استحکام فولاد، این فلز می‌تواند سیم‌ها را زودتر فرسوده کند. برخی از نوازندگان هم بر این عقیده‌اند که فرت‌های stainless steel، کمی روشنی و شفافیت به صدا می‌افزاید.

یک انتخاب دیگر فرت‌های Jescar EVO gold است. این فرت‌ها از آلیاژی که برای اشخاص آلرژیک به نیکل ترکیب شده ساخته می‌شوند. گفته می‌شود که این آلیاژ از نیکل سخت‌تر است و طول عمر بالایی دارد، ولی کار روی آن‌ها به‌سختی فولاد ضدزنگ نیست.

مثل دیگر اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی گیتار، انتخاب فرت‌ها هم یک امر سلیقه‌ای است؛ ولی وقتی که فرت مناسب با سایز مناسب و جنس مناسب را پیدا کنید، می‌تواند تأثیر به‌سزایی روی نوازندگی شما بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.