آواز کلاسیک و پاپ

اجرای قطعه Bint el Shalabiya توسط East River Session و Adam Maalouf

موسیقی پاپ یکی از دسته‌بندی های موسیقیایی است که ویژگی بارز آن عامه‌پسند بودن است. آواز اگر در چارچوب موسیقی پاپ اجرا شود، آواز پاپ نام می گیرد. این نوع موسیقی در مقابل آواز محلی و کلاسیک قرار می‌گیرد و همانطور که گفته شد، به گونه‌ای طراحی شده است که برای همه جالب باشد.

آواز کلاسیک و پاپ

حنجره و تارهای صوتی برای ادا نمودن واژه ها کاربرد دارد. تغییر در نوع رفتار تارها و نحوه بیان واژه ها، صحبت نمودن را به آواز تبدیل می نماید. به همین علت هنر آواز خواندن به هنر ادای واژه ها با اصوات خاص گفته می شود و سبک های مختلفی را شامل می گردد. آواز کلاسیک و پاپ از سبک های بسیار محبوب در آواز به شمار می آید. یکی از سبک های شناخته شده و محبوب در این زمینه، آواز کلاسیک و پاپ می باشد. در آموزشگاه موسیقی الهام شما میتوانید با بهره مندی از حضور بهترین اساتید آواز کلاسیک و پاپ ، آموزش  خود را شروع نمایید.آواز کلاسیک و پاپ

یکی دیگر از ویژگی های این نوع از آواز انعطاف پذیری در آن می باشد.آواز پاپ بیش از دیگر آوازها انعطاف دارد و ضرباهنگ و ملودی بخش‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند. گاها معنا و مفهوم در این گونه آواز کم‌رنگ‌تر است، زیرا همانطور که گفته شد عامه پسند بودن یکی از خصوصیات آن بوده و بیشتر جنبه‌ی تجاری دارد. 

آموزش آواز به سبک کلاسیک

در آموزش آواز به سبک کلاسیک بر روی اصول و مبانی موسیقی بیشتر از هر نکته ای تاکید می‌شود. اساتید این حوزه بر این محور آموزش‎های خود را استوار کرده‎اند که با دانستن جزییات و تئوری موسیقی به طور کامل هنرجو می‎تواند درک درست و کاملی از این سبک داشته باشد. در بسیاری از موارد آموزش این سبک به همراه ساز پیانو صورت می گیرد تا هنرجو درک کانل تری نسبت به این سبک و نحوه اجرا داشته باشد.اگر قصد دارید این سبک را آغاز کنید، باید بدانید که در این سبک صداسازی و سولفژ بسیار مهم است. اگر هنرجو به سولفژ مسلط باشد، می‎تواند اصول و تکنیک این سبک را به خوبی یاد بگیرد. بعد از آموزش کامل و اصولی تئوری موسیقی به همراه سولفژ در ادامه نحوه درست تنفس دیافراگمی و مهارت‎های مربوط به خواندن به هنرجو آموزش داده می‎شود.  

در آموزش آواز به سبک پاپ

در آموزش آواز به سبک پاپ ،تئوری موسیقی و صداسازی در کنار اصول اصلی خواندن آموزش داده می‌شود. بسیاری از اساتید این سبک برای آموزش در کلاس از آهنگ‎ها و قطعه‎های معروف استفاده می‎کنند. نکته‎ای که در انتخاب آهنگ در نظر گرفته می‎شود این است که این آهنگ‌‎ها به گوش هنرجو آشنا باشند. در کلاس‎های این سبک معمولا از ساز هنگام تدریس استفاده می‎شود. در واقع استاد برای این‎که مفاهیم را به خوبی به هنرجو آموزش دهد و ریتم و موارد دیگر را به او بیاموزد از ساز استفاده می‌کند. اگر هنرجو بتواند در کنار آموزش این سبک ساز نیز یاد بگیرد، می‎تواند در مسیر آموزشش بسیار مفید و کاربردی باشد.به طور معمول این سبک به همراه گیتار به دلیل قابلیت‎های بسیاری که این ساز دارد می‌تواند به خوبی با آواز همراه شود و روند پیشرفت بهتری داشته باشد.

گروه‌های بزرگی در این زمینه فعالیت می‌کنند و با توجه به ملودی‌های متنوع، مردم نیز از این سبک به خوبی استقبال کرده اند و محبوبیت بسیار زیادی دارد. ترکیب این آواز با دیگر موسیقی‌ها به سادگی امکانپذیر است و به همین دلیل خوانندگان زیادی در این زمینه آثار ماندگار زیادی خلق کرده اند. موسیقی پاپ در بین جوامع مختلف به موسیقی معروف است که اکثر انسان‌ها از شنیدن آن لذت می‌برند. از همین رو بسیاری از کسانی که قصد دارند تا خواننده شوند، به خوانندگی پاپ روی می‌آورند. چارچوب آواز سنتی مشخص است و شما با شناخت و تمرین می‌توانید دستگاه یا گوشه‌ی آواز‌های سنتی را تشخیص دهید. در حالی که برای آواز پاپ تعریف مشخصی نمی‌توان ارائه داد. در آواز پاپ همواره ممکن است یک قطعه‌ی جدید خلق شود و مورد پسند عامه‌ی مردم نیز باشد. آواز پاپ نوع ساده شده‌ی آواز کلاسیک غربی است و در آن از تکنیک و تحریرهای آواز سنتی خبری نیست. ساز‌هایی که اغلب برای کمک به آموزش آواز پاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً ساز‌های غربی مادر، به ویژه گیتار و پیانو هستند، در حالی که این وظیفه در آموزش آواز سنتی به عهده‌ی ساز‌های اصیل ایرانی است.

آموزش آواز پاپ

در آموزش آواز پاپ شناخت مفاهیم و سبک ها بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.آموزشگاه موسیقی الهام به عنوان یکی از برجسته ترین آموزشگاه های موسیقی تهران، در کلاس های آموزشی خود علاوه بر توجه به مفاهیم پایه ای در آموزش،از حضور اساتید با تجربه و بزرگ نیز بهره می گیرد زیرا آموزش صحیح و ارائه دانش کافی به هنرجو را از وظایف خود میدانیم.