آهنگساز جنگ ستارگان کیست ؟

یکی از فیلم های خاطره انگیز و شناخته شده جهانی، جنگ ستارگان می باشد.این فیلم با آهنگسازی قوی متن همراه است که این موسیقی را برای همیشه جاودانه نموده است.اما سازنده  بهترین موسیقی متن سینمای امریکا در تمام دوران‌ها و آهنگساز جنگ ستارگان کیست؟در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام با جان ویلیامز آشنا شوید.

آهنگساز جنگ ستارگان کیست ؟

جان ویلیامز آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست امریکایی که سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی فیلم است ۸ فوریه سال ۱۹۳۲ میلادی در شهر نیویورک و در کشور امریکا متولد شد.

وی یکی ازپر افتخارترین آهنگسازان حال و حاضر دنیای موسیقی و جهان موسیقی متن محسوب می‌شود. او تاکنون نامزد دریافت بیش از ۵۰ جایزه‌ی مرتبط با ساخت موسیقی متن شده است و از این لحاظ یکی از دست‌نیافتنی‌ترین دستاوردهای هنری را درعرصه‌ی ساخت موسیقی متن از آن خود ساخته است.

این نابغه موسیقی برای ۳۰۷ فیلم، موسیقی متن ساخته است که رکوردی برای او محسوب می‌شود. جان ویلیامز در فهرست نوابغ سال ۲۰۰۷  به عنوان نفر هفتاد و دوم انتخاب شده است.

ویلیامز در ساخت موسیقی متن ۴۸ فیلم از رهبری ارکستر تا تنظیم موسیقی همکاری داشته است که بسیاری از این فیلم‌ها از برترین‌های سینمای جهان هستند.

او ۴۵ بار نامزد دریافت جایزه اسکار موسیقی شده که ۵ بار موفق به دریافت آن شده است.   بدون شک موسیقی جان ویلیامز نقش مهمی در تاثیر فیلم بر مخاطبان داشته است.

جان ویلیامز در کنار استیون اسپیلبرگ آثاری به یادماندنی را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است. اغلب او را به عنوان یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان موسیقی متن فیلم می‌شناسند که با شناخت موسیقی سنتی و انجام کارهای هنری منحصر به فرد توانسته نوعی از موسیقی را در آثارش به نمایش بگذارد که به همه ثابت می‌کند هیچ سازی با توانایی و گستردگی‌اش نمی‌تواند جایگزین تجارب ارزشمند او در عرصه موسیقی باشد.

آهنگساز جنگ ستارگان کیست ؟

جان ویلیامزهمچنین  از مهارت بسیار زیادی در نواختن پیانو برخوردار است.

آشنایی و علاقه او به موسیقی تحت تأثیر پدرش که نوازنده سازهای ضربی در ارکستر رادیو سی بی اس و گروه پنج نفره ریموند اسکات بود، شکل گرفت موسیقی متن فیلم‌های ویلیامز بیشتر به خاطر سبک حماسی و دلاورانه‌ی آن‌ها مشهور شده‌اند.

ویلیامز در طول بیش از شش دهه متوالی، موسیقی بیش از صد فیلم سینمایی مختلف را تصنیف یا رهبری نموده و بسیاری از مشهورترین قطعه‌های ساخته شده برای فیلم‌های سینمایی آرواره ها ؛ سری جنگ ستارگان ؛ سوپر من سری ایندیا جونز ؛ پارک ژورسیک ؛ تنها در خانه ؛ فهرست شیندلرو سه فیلم نخست از مجموعه هری پاتراز کارهای اوست. جان ویلیامز همچنین برای دور از بازی‌های المپیک، تعداد بسیاری کنسرت و مجموعه تلویزیونی، موسیقی تصنیف نموده‌است. وی از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ میلادی رهبر اصلی ارکستر بوستون پاپز بوده‌است.

جان ویلیامز و آهنگسازی برای Star Wars

انجمن فیلم امریکا به اتفاق آرا یکی از مشهورترین قطعات موسیقی متن او یعنی قطعه‌ای که در سال ۱۹۷۷ میلادی برای موسیقی متن فیلم جنگ ستارگان Star Wars ساخته شده است را به عنوان بهترین موسیقی متن سینمای امریکا در تمام دوران‌ها انتخاب کرده است. در واقع به همان اندازه که نام جرج لوکاس به عنوان کارگردان فیم جنگ ستارگان شناخته شده است، او نیز به خاطر ساخت موسیقی متن Star Wars مشهور است.

جوایز و افتخارات

جان ویلیامز در سال ۱۹۶۷ به‌خاطر موسیقی فیلم دره عروسک‌ها نامزد دریافت اسکار شد و در سال ۱۹۷۱ با فیلم ویولن زن روی بام، نخستین جایزه اسکار را از آن خود ساخت.

او در سال ۱۹۷۴ به خاطر مرگ همسرش که علاقه زیادی به ویولون داشت یک کنسرت ویولونی به یاد او برگزار کرد. دریافت اسکار را ۴ بار دیگر هم با فیلم‌های آرواره‌های کوسه، جنگ‌ستارگان، ای‌تی و فهرست شیندلر تجربه کرده است

در ۵ بار نامزدی برای دریافت جایزه‌ گرمی، ‌توانست به خاطر فیلم‌های جین ایر وهایدی این جایزه را دوبار از آن خود سازد.

این هنرمند ۵۲ بارهم نامزد دریافت جایزه گوی طلایی بوده است که ۱۸ بار موفق به دریافت آن شده است. گفتنی است ۱۸ بار نامزدی برای دریافت جایزه  گوی طلایی نیز از دیگر افتخارات جان ویلیامز است که به خاطر فیلم‌های آرواره‌های کوسه، جنگ ستارگان و ای‌تی نیز ۳ بار این جایزه را به نام خود ثبت کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.