آیا آموزش ویولنسل یا چلو سخت است؟

آیا آموزش ویولنسل یا چلو سخت است؟

ویولنسل به عنوان یکی از ساز های بزرگ و نسبتا سنگین محسوب می شود به طوریکه نوازنده باید از زمین برای نگه داشتن آن استفاده نماید.اما آیا آموزش ویولنسل یا چلو سخت است؟ برای پاسخ به این سوال در ابندا باید با این ساز به طور کامل آشما شوید.

ویولنسل یا ویلنسل یا ویولونسل (به فرانسوی: violoncelle) یا چِلو (به انگلیسی: cello) سازی زهی و آرشه‌ای از خانوادهٔ ویولن است. صدای این ساز در منطقهٔ میانیِ سازهای این خانواده قرار دارد.

ویولنسل از ویولن و ویولا (ویولن آلتو) بزرگ‌تر است. در هنگام اجرا، این ساز در بین دو پای نوازنده قرار می‌گیرد و از طرفی دیگر، توسط میله‌ای که در انتهای آن تعبیه شده، روی زمین استوار می‌شود.

این ساز از خانوادهٔ سازهای زهی آرشه‌ای است. استفاده از این ساز در تک‌نوازی‌ها (سُلو)، در گروه‌نوازی‌ها، از جمله در ارکسترهای مجلسی و ارکسترهای سمفونیک متداول است. این ساز عضو ثابت در ارکسترها به صورت استاندارد است که در بخش باسِ زهی‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین، در بیشتر آنسامبل‌های دیگر نیز حضور دارد. کنسرتوها و سوناتهای فراوان برای ویولنسل نوشته شده‌است.

کوک سیم های ویولن سل

کوک سیم‌های این ساز به‌ترتیب از زیر به بم عبارت است از: لا (سیم اول)، رِ (سیم دوم)، سُل (سیم سوم)، دو (سیم چهارم) سیم‌های ویولنسل نسبت به سیم‌های ویولا یک اکتاو بم‌تر کوک می‌شوند.

نُت این ساز را به دلیل گسترهٔ صوتیِ وسیعش با کلیدِ «فا» خط چهارم (اصوات منطقهٔ بم این ساز)، کلید «دو» خط چهارم (اصوات منطقهٔ میانیِ این ساز)، و کلید «سُل» (اصوات منطقهٔ زیر این ساز) می‌نویسند.

آموزش ویولون سل برای کودکان

کودکان می توانند به یادگیری ویولنسل بپردازند ولی شروع کلاس اموزش ویولنسل بهتر است بعد از گذراندن دوره آموزش موسیقی کودک (ارف) باشد. نوجوانان و بزرگسالان هم می توانند به یادگیری ویولنسل بپردازند.

آموزش موسیقی در هیچ سنی دیر نیست و علاوه بر اینکه بعنوان تفریح محسوب می شود می تواند در تقویت حافظه و توانایی های ذهنی، نقش داشته باشد.

آیا آموزش ویولنسل یا چلو سخت است؟

ویولن سل سخت تر است یا ویولن؟

هردو ساز، ساز هایی با صدایی زیبا هستند و سختی های خود را دارد.ابتدا باید ساز مورد علاقه خود را انتخاب نمایید زیرا علاقه همیشه سختی های مسیر را قابل تحمل می سازد. در ادامه با شناخت و مقایسه حوانب مثبت و منفی این دو ساز ، تصمیم راحت تری خواهید داشت.

جوانب مثبت و منفی ویولن
 •     ویولن بسیار ارزان تر از ویولن سل است.
 •   ویولن کوچکتر و قابل حمل تر است.
 •   بسیاری از افراد صدای ویولن را بیشتر دوست دارند زیرا به لحن صدای انسان شبیه تر است.
 • در ارکسترها تعداد ویولونیست ها بسیار بیشتر و فضای خیلی زیادی به آن ها داده می شود و این به این معنی است که اگر شما قصد دارید سریع تر به ارکستر اضافه شوید اگر نوازنده ویولن باشید شانس خیلی بیشتری دارید.
 • ویولن حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و تقریبا همه چالش ها برای ویولونیست ها مشخص شده است.
 • رقابت در ویولن خیلی سخت است زیرا تعداد زیادی از مردم ویولن می نوازند و تعاد نوازنده های قدرتمند بسیار زیاد است و این یعنی اگر می خواهید نوازنده سطح بالایی باشید باید به شدت تمرین و رقابت کنید.
  جوانب مثبت و منفی ویولون سل
 • نکته خیلی مهم این است که وجود ویولن سل برای همه ارکسترها و گروه های محلی ضروری است.
 • ویولن سل از صدایی بسیار عمیق تر و غنی برخوردار است و موسیقی این ساز در قسمت باس نوشته و خوانده می شود. از بزرگترین معایب ویولن سل قیمت و اندازه آن است که حمل و نقل را دشوار می کند.
 •  برای هنرجویانی که علاقه به صداهای بم دارند این ساز ارزش نگهداری و مراقبت و حمل و نقل دشوار را دارد.
 •  هم ویولن و هم ویولن سل دارای محدوده صدایی منحصر به فردی هستند که مخاطبین خاص خود را دارند اما محدوده ی صدایی ویولن بسیار وسیع تر از ویولن سل است.
 •  هنرجویان معمولا مطالعه و تحقیق کمتری در مورد ویولن سل می کنند.اما هنرجویانی که نوازنده ویولن سل هستند در مجموع مطالعه بسیار بیشتری نسبت به نوازندگان ویولن دارند.
کلاس ویولن سل در منطقه نارمک

اگر در منطقه نارمک و شرق تهران ساکن هستید ، آموزشگاه موسیقی الهام بهترین گزینه برای آموزش ویولنسل می باشد ، زیرا در محیطی مناسب و زیر نظر بهترین اساتید می توانید نواختن این ساز زیبا را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.