آشنایی با فواصل موسیقی ایرانی

موسیقی سنتی ایرانی نه تنها برای ما ایرانی‌ها دلنشین است، بلکه برای افراد غیر ایرانی هم از بسیار ارزشمند می‌باشد. دلیل وجود این همه زیبایی و دلنشینی درموسیقی ایرانی به خیلی از معیارها باز می‌گردد. در واقع اجرای درست و صحیح در بین فاصله بین نت‌ها هم در گسترش موسیقی ایرانی بسیار تاثیر گذار بوده است.برای درک بیشتر این موضوع در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم فواصل موسیقی ایرانی را بررسی نماییم.با ما همراه باشید.

صوت های موسیقی در سطوح مختلف زیر و بمی قرار میگیرند و نیز می دانیم که نت ها هرچه به سوی بالا می روند زیرتر و هرچه پایین تر باشند بم تر هستند.

از این جمع بندی می توان دانست که میان هر دو نت فاصله ای موجود است. روشن است که این دو نت از نظر زیر و بمی هرچه از یکدیگر دورتر باشند فاصله میانشان نیز بیشتر است .

فاصله موسیقی چیست؟

مفهوم و معنای فاصله موسیقی ایرانی در امروزه نسبت گذشته تغییراتی داشته است. هم اکنون مفهوم فاصله بدین صورت است که به فاصله بین هر نت موسیقی با توجه به فرکانس بین آ‌ن‌ها، فاصله موسیقی گفته می‌شود که این مفهوم دقیقا همان چیزی است که به صورت اختلاف بین دو صدای  موسیقیایی وجود دارد و گوش ما قادر به تشخیص آن‌ها است. برای مثال، گوش ما انسان‌ها قادر است تا فواصل بین دو نت Do و Re را تشخیص بدهد.

به عبارت دیگر به مقدار دوری یا نزدیکی (زیر یا بم) ۲ نت از یکدیگر در موسیقی فاصله (Interval) گویند.فاصله همیشه از ۲ نت تشکیل شده است و می تواند در جهت بالا و یا پایین خطوط حامل حرکت کند. برای شمارش فاصله ۲ نت از یکدیگر کافیست نت های مابین نت اول تا نت دوم را بشماریم.

تشخیص دستگاه قطعات موسیقی سنتی ایرانی همواره برای علاقه مندان موسیقی دستگاهی و ردیف شده ی ایرانی موضوعی بسیار پیچیده و جالب بوده که به دلیل کاربردهای فراوان آن در زمینه هایی مانند آموزش و آهنگ سازی از اهمیت بسیاربالایی برخوردار است.

این کار به واسطه صرف شنیدن یک قطعه موسیقی کار بسیار دشواری است و فقط اساتید متبحر موسیقی و یا کسانی که سالها به این سبک موسیقی گوش داده و ساختار تمامی دستگاهها را شناخته اند می توانند از عهده این کار برآیند.

اندازه گیری فاصله:

برای اندازه گیری فاصله میان دو نت لازم است که همه نت های تشکیل دهنده آن شمرده شوند و عدد حاصل به صورت ترتیبی بیان گردد.

فواصل موسیقی ایرانی را بشناسید!

فواصل موسیقی ایرانی نوعی از فاصله بین نت‌های موسیقی ایرانی است که بر اساس ریزپرده شناخته و تعیین می‌شود. علامت‌های عَرَضی و سرکلید برای نمایش فواصل موسیقی ایرانی به کار می‌روند. این علامت‌ها به نام‌های سُری و کُرُن شناخته می‌شوند.

چرا فواصل موسیقی در موسیقی سنتی ایرانی اهمیت دارند؟

اهمیت فواصل موسیقی به آن‌جایی باز می‌گردد که در احساس شما از استماع متوالی آهنگ تاثیرگذار هستند. همچنین فواصل موسیقی در احساس شما از گوش کردن همزمان آهنگ تاثیر خواهند گذاشت. برای مثال، اگر بسامد بین دو فاصله موسیقی تغییر نکند و نسبت آن‌ها ثابت بماند، مسلما این احساس شما تغییر نمی‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.