آشنایی با علامت دیز، هشتگ نت ها

یکی از مهم ترین آموزه ها درمورد نت خوانی آشنایی با علامت هایی است که در کنار نت ها به کار می رود.دیز یا همان هشتگ نیز از جمله مواردی است که باید با آن آشنایی داشت تا نت ها به درستی نواخته شود.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با علامت دیز، هشتگ نت ها  آشنا شوید.

علامت دیز، هشتگ نت ها

دیِز علامتی است که اگر در کنار هر نتی قرار بگیرد صدای آن نت را نیم‌پردهٔ  کروماتیک بالا می‌برد یا اصطلاحاً زیرتر می‌کند. علامت دیِز در موسیقی «♯» است.

اما باید توجه داشته باشید تا کاربرد دیز و بمل را با هم به اشتباه نگیرید.همانطور که گفته شد، علامت دیز صدای نت را نیم‌پردهٔ کروماتیک زیرتر می کند در حالیکه علامت بمل صدای نت را نیم‌پردهٔ کروماتیک بَم‌تر می‌کند.

علامت های مربوط به نیم پرده

علامت های « بِمُل و دیز» مربوط به تغییرات نیم پرده میشود . شاید این سئوال برای شما مطرح شود که تفاوتشان در چیست؟ در این خصوص باید گفت که تفاوت آنها در زیر و بم بودنشان است .

هرگاه کنار یک نت علامت بِمُل قرار گرفت ، صدای آن نت نیم پرده « بم تر» میشود به عنوان مثال اگرکنار نت سی علامت بمل قرار داشت آن نت را « سی بِمُل » اجرا میکنیم .

اگر پیانو مینوازید کلاویه سی بمل « کلید های سیاه رنگ » را میفشارید و اگر سازهایی مثل تار یا سه تار مینوازید پرده « سی بمل » را میگیرد . یا مثلا اگر کنار نت « لا» علامت بمل قرار داشت  ، نت « لا بمل » را اجرا میکنید.

اما علامت دیز مثلا اگر کنار نت فا علامت دیز قرارگرفت بایستی نت « فا دیز » را اجرا کنید .

توجه کنید این علائم هم میتواند اول قطعه ، کنار خطوط حامل قرار گیرد و همچنین در طول یک قطعه کنار نت خاصی قرار گیرد .

اگر ابتدای قطعه قرار داشت تمام نتهایی که ابتدای نت مشخص کرده به آن حالت اجرا میشوند . اما اگر کنار نت خاصی قرار گرفت فقط همان نت تغییر صدا میدهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.