آشنایی با طریقه کوک کردن سیم های تار

ساز تار یکی از سازهای محبوب و سنتی ایرانی می باشد.اگرچه نواختن این ساز به مهارت نیاز دارد اما برای انکه بتوانید به زیبایی آن را بنوازید باید از کوک بودن تارها مطمئن باشید.اگر به دنبال فراگیری طریقه کوک کردن سیم های تار هستید، ادامه این مطلب از آموزشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

طریقه کوک کردن سیم های تار

 کوک کردن سیم های تار

ابتدا تیونر را روشن نمایید و به آرامی به سیم ها زخمه بزنید به حرف روی تیونر دقت کنید برای کوک دو حرف روی تیونر بایستی C باشد اگر حرف پاغیینتری را نشان داد مثلا  A یا B  بایستی سیم ها را سفت تر کنید تا به حرف C  برسید و اگر حرف بالاتری از حرف C  را نشان داد بایستی سیم ها را شل تر نمایید.

دو سیم اول و دو سیم آخر را  به همین ترتیب می توانید به راحتی کوک کنید.

برای دو سیم وسطی قرار شد کوک سیم نت سل باشد برای این کار هم کافی مانند دوسیم اول و دو سیم آخر عمل کنید با این تفاوت که اینجا کوک سیم بایستی حرف G را نشان دهد و این بدان معنی است که اگر حرف پایین تر از حرف G روی تیونر به نمایش در بیاید بایستی سیم ها را سفت تر و اگر حرف بالاتر از حرف G باشد بایستی سیم ها را شل تر نمایید.

به همین ترتیب عمل کنید تا به کوک مورد نظر برسید بهتر است عقربه نشان وری تیونر به محدوده سبز رنگ برسد هر جند که وقتی به حرف مورد نظر برسد کوک سازمان درست است ولی هر چقدر به محدوده سبز رنگ نزدیک تر باشد یعنی کوک دقیق تر است.

بهتر است که گوشی سیم ها را بسیار کم بچرخانید تا سیم ها پاره نشوند، بایستی این کار را به آرامی و کم کم انجام دهید تا تبحر کافی را برای کوک پیدا کنید.

One thought on “آشنایی با طریقه کوک کردن سیم های تار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.