آشنایی با سبک موسیقی پاپ

سبک موسیقی پاپ

سبک موسیقی پاپ ،یکی از گسنرده ترین ژانرهای موسیقی به شمار می آید که با نام موسیقی عامه پسند نیز شناخته می‌شود، در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰  میلادی شکل گرفته است و در قاره‌های آمریکا، اروپا و آفریقا رواج دارد. موسیقی پاپ یک سبک از موسیقی عامه‌پسند است و معمولاً در مقابل موسیقی کلاسیک و فولک (محلی) قرار می‌گیرد و از آن‌ها متمایز است. به طور کلی موسیقی پاپ نوعی موسیقی است که به شکل تجاری تهیه میشود و هدفش سود مالی است.

ویژگی های کلی ژانر پاپ

مخاطب خاص نداشتن

سبک پاپ در اغلب موارد در مقابل سبک هایی نظیر کلاسیک و فولک یا موسیقی محلی بومی قرار می گیرد و اصولا یکی از دلایل رشد آن همین وابسته نبودن به محل و جغرافیای خاصی است که تنها عده ی خاصی از مردم آن منطقه ی جغرافیایی خواستار آن نوع موسیقی باشند.

عدم پیچدگی و آزادی عمل

یکی از دلایل مهم محبوبیت موسیقی پاپ در میان مردم سادگی و نداشتن هارمونی های پیچیده است. این مشخصه را نمی توان در سایر سبک ها همچون کلاسیک یافت یا بهتر است بگوییم کمتر یافت می شود ، قوانین موسیقی خاصی بر این نوع سبک ها حاکم است و از آزادی عمل کمتری برخوردارند. لذا مخاطبین خاصی را هم در بر می گیرند.

طول قطعات طولانی نیست

قطعات و آهنگ هایی که در سبک پاپ اجرا می شوند عموماً از نظر زمانی در محدوده ی خاصی هستند و بر خلاف سایر سبک ها همچون کلاسیک و جز طولانی نمی باشند و دارای تکرار زیادی نیستند. قطعات موسیقی پاپ در مواردی اندک از ۳۲ میزان بیشتر می شوند.

مدولاسیون و گام

به جهت یکنواخت نشدن و تکرار های خسته کننده در سبک پاپ کمتر از تغییر گام و مدولاسیون استفاده می شود.

روند رو به غم پاپ

پژوهشی که دانشگاه یروان کالیفرونیا در سال ۲۰۱۸ انجام داد نشان می دهد که موسیقی پاپ در ۳۰ سال گذشته به سمت غمگین تر شدن رفته است و عناصر شادی رفته رفته جای خود را به ریتم های الکترونیک داده اند اگر چه پاپ موسیقی ایی است که همچنان می شود با آن رقصید..

ژانرهای مرتبط سبک پاپ (Pop) ؛‌

الکترو پاپ (electro pop)،

ایندی پاپ (Indie Pop)،

پاپ راک (Pop Rock)،

کانتری (country)،

فولک (معاصر)،

هیپ هاپ،

جاز،

آر اند بی (R&B)،

سینگر- سانگ رایتر (singer-songwriter)،

بابل گام Bubble gum  Easy Listening؛‌

سبک موسیقی پاپ
سبک موسیقی پاپ

انوع سازهای موسیقی پاپ

پیانو،

انواع گیتار همانند گیتار باس،

گیتارآکوستیک،

گیتارالکتریک؛

درامز،

سازهای بادی برنجی نظیر ساکسیفون،

فلوت،

ترومپت؛

سازهای زهی همانند ویولن، ویولا، چلو (cello)؛

پرکاشن همانند تمبورین،

شیکر (shaker)؛

هارمونیکا،

سینتی سایزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.