آشنایی با سبک آلترنتیو راک

اگر بخواهیم وارد دنیای موسیقی شویم، باید بدانیم به چه دنیای بی انتهایی قدم گذاشته ایم. انواع سبک ها و ساز ها این دنیای شگفت انگیز را به سمت بی نهایت می برند.سبک های متفاواتی که گاه به صورت مستقل و گاه از دل سایر سبک ها پدید می آیند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با سبک آلترنتیو راک آشنا نماییم، پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سبک آلترنتیو راک

همانطور که گفتیم در دنیای بی انتهای موسیقی سبک‌ها یکی پس از دیگری ابداع و ارائه می‌شوند. برخی سبک های موسیقی از بطن سبکی دیگر گرفته می‌شود و ویژگی‌هایی مشترک با آن سبک را دارد، ولی به دلیل داشتن برخی ویژگی‌های خاص و متمایز به یک سبک مستقل تبدیل می‌شود. یکی از این سبک‌ها سبک موسیقی آلترناتیو راک است .

راک آلترناتیو که به عنوان موسیقی آلترناتیو هم شناخته می‌شود، در اواسط دههٔ ۸۰ با تأثیر از موسیقی پانک راک به وجود آمد اما از لحاظ ساختاری و ظاهر شبیه هیچ‌یک از سبک‌های قبل از خود نبود، نه ظواهر و ساختار گروه‌های پانک  را داشت و نه می‌شد آن را شاخه‌ای از سبک‌های دیگر دانست و به دلیل اینکه از جنبه‌های بسیاری با موسیقی‌های قبل از خود تفاوت داشت نام «آلترناتیو» به معنای «جایگزین» را به آن دادند.

آشنایی با سبک آلترنتیو راک

تعریف های سبک موسیقی آلترناتیو راک

تعریف های متفاوتی برای سبک موسیقی آلترناتیو راک یا راک آلترناتیووجود دارد و برخی از کارشناسان موسیقی،این سبک را موسیقی مدرن و برخی دیگر مثل بریتانیایی ها موسیقی مستقل دانسته اند.

یکی از نام هایی که سبک موسیقی آلترناتیو راک یا راک آلترناتیو برای مدتی در آمریکا به آن مشهور بود، کالج راک نامیده شد و امروزه تمامی این نام ها و تعاریف مصداق این سبک از موسیقی می باشد اما هیچ کدام از آن ها را نمی توان به طور مستقل برای آلترناتیو راک پذیرفت.

برخی از افراد بهترین تعریف برای سبک موسیقی آلترناتیو راک را «هرآنچه که می خواهی خلق کن!» برشمرده اند.

نمادی برای موسیقی زیر زمینی

در حقیقت «آلترناتیو» به عنوان نمادی برای موسیقی زیر زمینی استفاده می‌شد، اما شاید گسترده‌ترین تعریفی که برای موسیقی آلترناتیو می‌توان گفت این است :” هر آنچه که می‌خواهی خلق کن!” آنطور که می‌خواهی احساسات ات را بروز بده، ادا در بیاور، بخند، گریه کن، بساز، نابود کن! و همین امر بود که باعث شد مرزهای آلترناتیو آنقدر وسیع و شاید بی‌انتها شود.

ویژگی‌های گروه‌های آلترناتیو

معمولا گروه‌های موسیقی آلترناتیو راک دارای ویژگی‌های خاص خود هستند مثلا:

  • ۳۰ سکندز تو مارس (گروه راک آمریکایی) از نماد‌های خاص استفاده می‌کند.
  • لیریک‌های هنجارشکن هستند.
  • یوتو (یک گروه موسیقی راک ایرلندی) با زبان خود علیه جنگ و نابرابری اعتراض می‌کند.
  • موسیقی شان شامل ریف‌های دیستورشن (وسیله‌ای است برای ایجاد افکت صوتی) گیتار است.
  • یا مانند هادی پاکزاد (آهنگساز، خواننده و ترانه‌سرای سبک موسیقی آلترنتیو راک بود که در سال ۹۷ خودکشی کرد) افکار، اشعار و کلام تازه‌ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.