آشنایی با ساز ترومبون،تاریخچه و کاربرد آن

شاید شما هم یک ساز بادی طلایی رنگ را دیده اید که نوازنده آن علاوه بر دمیدن در داخل ساز،یک لوله کشیده را به عقب و جلو می کشاند.این ساز ترومبون نام دارد.در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام با ساز ترومبون بیشتر آشنا شوید.

ترومبون

ترومبون یکی از سازهای خانواده سازهای بادی برنجی است که منشا آن را می توان از ایتالیا دانست. نام ترومبون از ایتالیایی می‌آید و به معنی «ترومپت بزرگ» است .

اختلاف این ساز با ترومپت در مکانیسم به کار گرفته شده در آن ( لوله ی اضافی ) است که این نتیجه معمولا نه به وسیله ی دگمه و دریچه ، بلکه به وسیله ی لغزاندن یک قسمت از لوله در داخل قسمت دیگر آن تامین می شود . هرچه لوله در مجموع درازتر شود ، اصوات حاصل به ترتیب بم تر خواهد شد ، لوله اضافی در هفت وضعیت مختلف می تواند قرار گیرد.

آشنایی با ساز ترومبون

آشنایی با ساز ترومبون،تاریخچه و کاربرد آن
آشنایی با ساز ترومبون،تاریخچه و کاربرد آن

همانطور که گفته شد ترومبون یک ساز موسیقی در خانواده سازهای بادی برنجی است. مانند سایر سازهای برنجی، صدا هنگامی که لب‌های نوازنده روی قسمت مجرای ورودی قرار می‌گیرد، با فشار هوا باعث لرزش ستون های هوایی در داخل ساز می شود‌، تولید می‌شود.

برخلاف اکثر سازهای بادی برنجی دیگر، که دارای دریچه‌هایی (سوپاپ) هستند که با فشار دادن آنها، صدای ساز تغییر می‌کند، ترومبون دارای یک مکانیزم کشویی تلسکوپی (کولیس) است که با جلو و عقب کردن آن طول سازه تغییر یافته تا فرکانس نتها برای دستیابی به نت‌های مختلف تغییر می‌کند.

با این حال، بسیاری از مدل های ترومبون مدرن دارای یک اتصال دریچه ای هستند که سطح ساز را پایین می آورد. از جمله انواع این نوع آلت موسیقی می توان به ترومبون‌های سوپاپ‌دار که همانند ترومپت دارای سه سوپاپ برای تولید صوت هستند، اشاره نمود.

تاریخچه ساز

تاریخچه این ساز را می‌توان از اواسط قرن ۱۵ دانست که از دوره رنسانس و در کلیسا استفاده می‌شد. ترومبون از دورهٔ  رسانس در موسیقی مذهبی کلیساها به‌کار می‌رفت، ولی در آثار ارکستری  چندان رایج نبود . لودیگ فان بتهوون   با استفاده از این ساز در موومان آخر سمفونی پنجم خود آن را رایج کرد و بسیاری از آهنگسازان بعد از او به ترومبون نقشی در آثار خود دادند.

کاربردهای ساز 

این آلت موسیقی در زمان های گذشته در موسیقی های مذهبی کلیساها اجرا می شد که پس از استفاده ی لودویگ فان بتهوون از آن، رایج گشت. یکی دیگر از کاربردها و موارد استفاده از Trombone را می توان در موسیقی جاز دانست.

ترومبون صدای خاصی به موسیقی کلاسیک می دهد. هر آمریکایی سرخ خون در یک سن خاص می داند که یک ترومبون چیست ، ترومبون ابزار رژه پنج گانه است.

هیچ گروه راهپیمایی بدون آن کامل نخواهد بود. اما این ویژگی فقط یکی از ویژگی های ترومبون است. همچنین می تواند صدای نجیب و زیبا را بازی کند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.