آشنایی با سازدهنی ترمولو

به طور کلی سه نوع اصلی سازدهنی یا هارمونیکا وجود دارند که عبارتند از : ترمولو (Tremolo) ، دیاتونیک (Diatonic) و کروماتیک (Chromatic) .  در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا ساز دهنی ترمولو را مورد بررسی قرار دهیم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

سازدهنی ترمولو

سازدهنی تِرِمولو یکی از انواع سازدهنی است که برای هر نت موسیقی، دو زبانه دارد. هر دو زبانه با یک دانگ صدا کوک می‌شوند و یکی کمی زیرتر و دیگری کمی بَم‌تر است. این کار حالتی مواج به صدای سازدهنی می‌دهد که از دو زبانه بدست می‌آید.

سازدهنی ترمولو (Tremolo Harmonica) رایج ترین نوع سازدهنی در آسیا و به خصوص در آسیای شرقی است و در بخش هایی از قاره های اروپا و آمریکا هم طرفداران زیادی دارد.

این نوع سازدهنی بر اساس گام دیاتونیک کوک می شود و فقط نت های گام دیاتونیک در آن وجود دارد .

بارز ترین ویژگی ظاهری این نوع سازدهنی سوراخ های دو ردیفه آن است. در سازدهنی ترمولو هر سوراخ سازدهنی تنها با عمل دمیدن هوا ؛ یا مکش هوا ؛ صدا تولید می کند .

آشنایی با سازدهنی ترمولو
آشنایی با سازدهنی ترمولو

Tremolo Effect

ارتعاش همزمان زبانه ها (Reeds) یا تیغه های فلزی این دو سوراخ  ؛ که با اختلاف اندکی نسبت به یکدیگر کوک شده اند ؛ صدای دوگانه و لرزانی تولید می کند که با عنوان Tremolo Effect از آن یاد می شود. شاید علت نام‌گذاری این ساز نیز همین موضوع باشد چراکه واژه ترمولو در زبان ایتالیایی به معنای لرزان آمده است. به این ساز دهنی اکو (echo harmonicas) هم میگویند. این ساز دهنی در موسیقی های پاپ و راک آسیایی استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.